ראש ממשלת שודיה סטפן לופוון
סטפן לופבן | צילום: רויטרס

ארצות הברית מגיבה על הצהרת ראש ממשלת שוודיה הטרי, סטפן לופבן, שהכריז אתמול (שישי) כי ארצו תכיר במדינה פלסטינית. "שוודיה היא בעלת ברית חשובה של ארצות הברית", אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי, "אך אנו מאמינים שהמצב עדיין לא בשל להכרה בינלאומית במדינה פלסטינית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היא הוסיפה כי הממשל האמריקני "תומך בהקמת מדינה פלסטינית, אבל כזו שתקודם רק אחרי שכך יוחלט במשא ומתן שיקבע את המעמד הסופי והכרה במדינה על ידי שני הצדדים". לדברי סאקי, "ברור שפעולות מזכיר המדינה קרי בשנה וחצי האחרונות מוכיחות עד כמה הוא מחויב לתהליך הזה, אבל אלו הצדדים שצריכים להתקדם". היא הדגישה כי היא אינה יודעת האם שטוקהולם יידעה את וושינגטון טרם ההכרזה.

אתמול הצהיר לופבן במהלך נאום ההשבעה שנשא כי ממשלת המרכז-שמאל שבראשותו צפויה להכיר במדינה פלסטינית. "הקונפליקט בין ישראל לפלסטינים יכול להיפתר רק באמצעות פתרון שתי המדינות", אמר מעל בימת הפרלמנט.

"פתרון שתי המדינות מצריך הכרה הדדית ורצון לחיים בשלום ובדו-קיום", אמר לופבן. "לכן, שוודה תכיר במדינת פלסטין". יש לציין כי כבר ב-2012 הכירה האסיפה הכללית של האו"ם דה-פקטו במדינה פלסטינית, אך לדבר טרם ניתן תוקף מהאיחוד האירופי. על ידי נקיטת הצעד, תהפוך שוודיה למדינה הראשונה שחברה באיחוד האירופי ומכירה במדינה פלסטינית.

הצהרתו של ראש ממשלת שוודיה עלולה לגרום למדינות אחרות ללכת בעקבותיו, זאת בזמן שהפלסטינים מאיימים לנקוט צעדים חד-צדדיים באו"ם. רק השבוע, בזמן הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארה"ב ברק אובמה, הגישו הפלסטינים הצעת החלטה למועצת הביטחון של האו"ם הקובעת את נובמבר 2016 - כיעד לנסיגה של ישראל מהשטחים לקווי 67', ובהם מזרח ירושלים.