"חיי פולארד בסכנה, עת לשחררו" (צילום: AP)
"חיי פולארד בסכנה, עת לשחררו" | צילום: AP

לאחר שאתמול (שישי) פורסם כי המרגל היהודי-אמריקני ג'ונתן פולארד פונה מהכלא לבית החולים בשל הידרדרות קשה במצבו הרפואי, שוחח הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ואמר לו: "חייו של פולארד בסכנה. אחרי 30 שנים בכלא הגיע הזמן שהוא ישוחרר ויחיה את שאר שנותיו כאדם חופשי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול פורסם על פי דיווחים בארצות הברית, כי פולארד איבד את הכרתו בכלא שבו הוא מוחזק ופונה לקבלת טיפול רפואי. מצבו לא ידוע. רעייתו, אסתר, קיבלה הודעה על כך. מהוועד למען פולארד נמסך בהמשך כי הוא יצא מכלל סכנה ויוחזר בקרוב להשגחת מרפאת הכלא. ככל הנראה הוא יזדקק לניתוח בקרוב.

יו"ר המטה לשחרור פולארד בישראל, אפי להב, אמר בעקבות הדיווחים: "אנו חוששים ומתפללים, בעיקר משום שהיו כבר מקרים שהוא אושפז במצב מסוכן מאוד".

האמריקנים שוב דחו בקשתו לשחרור מוקדם

לפני כשבועיים, 29 שנים לאחר שהחל לרצות את מאסרו, דחתה פעם נוספת ועדת השחרורים של משרד המשפטים האמריקני בקשה של המרגל היהודי להשתחרר מהכלא בתנאים מגבילים.

במהלך שקט שנועד להביא לשחרורו הגיש פולארד לאחרונה בקשת שחרור לוועדת השחרורים. בחודש יולי האחרון התקיים שימוע ובו התברר כי פולארד אכן עומד בקריטריונים לשחרור מבחינת משך הזמן הארוך שריצה בכלא ובשל התנהגותו כאסיר למופת במהלך שלושה עשורים של מאסר, אולם הממשל החליט להתנגד בחריפות לשחרור ומנע אותו בטענה כי שחרורו כעת "יהווה זלזול בחומרת העבירה ויקדם חוסר כבוד כלפי החוק".

שמונה בכירים אמריקנים, הבקיאים בחומר המסווג הקשור לפרשת הריגול של פולארד, פנו במכתב לנשיא אובמה, שבו קבעו שדחיית הבקשה לשחרור נעשתה על סמך טענה שקרית, וקראו לשחררו לאלתר.

בכירים נוספים בוושינגטון הביעו תמיהה על כך שהממשל היה מוכן לשחרר את פולארד במסגרת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, אך עדיין טוען כי שחרורו כעת בתנאים מגבילים מהווה "חוסר כבוד לחוק".