ראש ממשלת לוקסמבורג קסאבייה בטל
ראש ממשלת לוקסמבורג קסאבייה בטל | צילום: רויטרס, חדשות

הריאיון - והסערה: דבריו של שר החינוך הנכנס הרב רפי פרץ בריאיון לדנה ויס ב'חדשות סוף השבוע' ממשיכים לעורר תגובות נזעמות גם מחוץ לגבולות ישראל: במחאה על הדברים השנויים במחלוקת שאמר במהלך הריאיון על טיפולי ההמרה ללהט"בים, ראש ממשלת לוקסמבורג, הומו מוצהר בעצמו, ביטל אמש (שני) את השתתפותו באירוע פרידה משגרירת ישראל בבריסל ולוקסמבורג - ובכך גרם לתקרית דיפלומטית חריגה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קסאבייה בטל, שנישא לבן זוגו לפני ארבע שנים, נחשב לידיד גדול של ישראל שאף הגיע לבקר כאן בשנה האחרונה. יחד עם זאת, ועל אף הכבוד וההערכה הרבים שהוא חש, לדבריו, כלפי השגרירה סימונה פרנקל, בטל בחר להחרים האירוע. את החלטתו הסביר בכך שהוא לא יוכל להשתתף באירוע רשמי של מדינת ישראל, שהינו פרידה מנציגת ממשלת ישראל, כשאחד השרים בממשלה זו תומך בטיפולי המרה ללהט"בים ואף טוען שנשלח לכאלה בעבר.

בארוחת הערב האינטימית לקחו חלק ראשי הקהילה היהודית במדינה, נציגי שלטון וקונסול הכבוד של ישראל בלוקסמבורג. לדברי המשתתפים, האירוע כולו לווה במבוכה גדולה כשלכל אורכו בראש השולחן ניצב הכיסא הריק של ראש הממשלה - אורח הכבוד שבחר שלא להגיע, או, במילים אחרות, החליט 'להמיר' את ארוחת הפרידה מהשגרירה בתוכניות אחרות.

"הנזק התדמיתי שעשה שר החינוך למדינת ישראל בלתי נתפס", מסר בתגובה לתקרית מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי. "בדבריו המבעיתים של השר ברור לכולנו שנמתח קו אדום ברור שלאחריו אין מקום לשיקולים קואליציוניים או פוליטיים. אנחנו מפצירים בראש הממשלה: סיים את תפקידו בדחיפות ומנע את הנזק הבא".