טראמפ ואבו מאזן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ ואבו מאזן. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"ארה"ב הכריזה עלינו מלחמה": על רקע נאומיהם הצפויים של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וראש הממשלה נתניהו באו"ם הערב, המתח בין הפלסטינים לממשל האמריקני גובר - והיום (חמישי) מגיעה גם התבטאות קיצונית מנציג פלסטיני בכיר. שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאליכי, אמר כי הממשל האמריקני הכריז על מלחמה על הפלסטינים.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסיבת עיתונאים שערך במטה האו"ם בניו יורק, אמר אל-מאליכי כי "הממשל האמריקני הנוכחי הכריז מלחמה נגד העם הפלסטיני, לא רצינו להיכנס לעימותים מול הממשל וחיפשנו דרכים לנהל דיאלוג עם וושינגטון".

לדברי אל-מאליכי, נעשו מאמצים רבים לקיים הידברות כדי למצוא את הדרך לחדש את תהליך השלום על בסיס פתרון שתי המדינות: "לאחר 4 פגישות עם הנשיא טראמפ ויותר מ-40 פגישות עם שליחי השלום שלו למזרח התיכון, גילינו שהם פשוט רצו לפתוח במלחמה נגד הפלסטינים".

לדבריו של אל-מאליכי, "הדיבורים של טראמפ על ירושלים והטענה שהנושא ירד מהשולחן לא אומר שסוגיית ירושלים הוסרה משולחן המשא ומתן העתידי. כך גם לגבי סוגיית ההתנחלויות והפליטים. החוק הבינלאומי ברור וכמותו גם החלטות האו"ם לאורך השנים. הנשיא טראמפ לא מחליט מהו החוק הבינלאומי ולא מהן החלטות האו"ם כשהוא נוקט בצעדים חד-צדדיים שאין להם כל בסיס".

שר החוץ הפלסטיני אל מאליכי (צילום: רויטרס, חדשות)
שר החוץ הפלסטיני אל מאליכי | צילום: רויטרס, חדשות

התבטאויותיו של אל-מאליכי מצטרפות לשלל התבטאויות קשות של יו"ר הרשות אבו מאזן נגד התנהלות הממשל האמריקני בסוגיה הפלסטינית ואף נגד הנשיא טראמפ עצמו, אך עם זאת הוא הבהיר כי מבחינת רמאללה, ייעשו מאמצים נוספים על מנת להוביל לחידוש תהליך השלום: "נמשיך במאמצינו לערוך פגישות באזורים שונים כי אנחנו עדיין מחויבים לתהליך כדי להביא לצדק לפלסטינים וכדי להשכין שלום באזורנו".  

"מי אנחנו שאנחנו מהווים כזה איום על הממשל האמריקני?", תהה אל-מאליכי, "אנחנו אומה תחת כיבוש, אנחנו נאבקים לסיים אותו, אנחנו נאבקים להקים מדינה פלסטינית בגבולות 67' כשמזרח ירושלים היא בירתה, אנחנו לא מחפשים להתעמת עם אף אחד. אנחנו מעוניינים להגיע לפתרון שתי המדינות שיאפשר את מימוש החזון שלנו".