תגובות זועמות ברשות (צילום: רויטרס, חדשות)
"מצור אמריקני". טראמפ ואבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע התגובות הזועמות ברשות הפלסטינית אחרי סגירת נציגות אש"ף בוושינגטון, הערב (שלישי) מעבירים גורמים ברשות מסר: לא ניכנע לתכתיבים אמריקניים. התחושה ברשות היא של "מצור מדיני" מצד האמריקנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

מאמר של נאסר לחאם, פובליציסט מקורב ליו"ר הרשות אבו מאזן, פורסם היום תחת הכותרת: "ארה"ב נכבשה על ידי ישראל". זו הכותרת וזו התפיסה בשטחים. דפי המסרים מרמאללה אחידים - לא ניכנע לתכתיבים אמריקניים. במקביל, גורמים ברמאללה אמרו לחדשות שלא יסכימו לבצע ויתורים, לא בעמדת המוצא למשא ומתן כפי שדורשים האמריקנים, ולא בנושא של הפנייה לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג.

באותה נשימה אומרים הגורמים "ארגז הכלים שלנו ריק, עלינו להוריד את הראש ולהמתין". סיבה אחת לכך היא שהרשות הפלסטינית מסרבת, כתפיסת עולם, להתעמת עם ישראל, גם בגלל התלות הכלכלית, גם בגלל התיאום הביטחוני וגם כי זוהי תפיסת אבו מאזן: לא הולכים על אינתיפאדה ופיגועים. הסיבה השנייה – אין למעשה אלטנרטיבה מדינית, הפלסטינים ניסו לפנות לרוסיה, שהפנתה בחזרה לישראל.

נקודת האור של אבו מאזן – בנושא של עזה הוא משפר את מצבו: בשלב זה יש הבנה ישראלית, מצרית ואמריקנית שהדרך לעזה עוברת ברמאללה.

"הסירוב למו"מ לא יקדם את השלום"

במקביל, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הבהירה כי ייתכן שמשרדי הנציגות של אש"ף ייפתחו שוב, ובתנאי שהפלסטינים יפעלו לקדם את השלום. בתדרוך לכתבים אמרה הת'ר נוארט: "הפלסטינים דחו תכנית שלום שהם אפילו לא ראו עדיין. הם ממשיכים לנקוט צעדים עוינים ולהשתמש ברטוריקה עוינת כלפי ארה"ב וגורמים אחרים ואנחנו לא רואים זאת כדרך לקדם את השלום. המשרדים עשויים להיפתח בעתיד, אך בהחלט היינו רוצים שהם ינקטו צעדים משמעותיים לקידום השלום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך הערב על סגירת נציגות אש"ף בארה"ב, ואמר כי מדובר ב"החלטה הנכונה". הצעד האמריקני מגיע בתגובה לסירובם של הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן וכן בתגובה על הניסיונות הפלסטיניים לקדם חקירה פלילית נגד ישראל בבית הדין הבין-לאומי בהאג.

"ארה"ב קיבלה את ההחלטה הנכונה באשר לנציגות אש"ף בוושינגטון", אמר נתניהו. "ישראל תומכת בפעולות האמריקניות שנועדו להבהיר לפלסטינים שהסירוב למו"מ והנסיונות לתקוף את ישראל בפורומים בינלאומיים לא יקדמו את השלום".

נתניהו. קורא ללכידות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"החלטה נכונה" נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת הגיב גם הוא להחלטה, ותקף את הנשיא האמריקני דונלד טראמפ. "מדובר במסע נקמה שלו נגד העם הפלסטיני והנהגתו לאחר שהביעו את סירובם המוחלט לדון ברעיונות ההזויים שלו במה שקרוי ה'דיל של המאה' וניתוק היחסים איתו אחרי העברת השגרירות". עוד הוא הוסיף כי "אף החלטה כזו לא תכריע את העם הפלסטיני והנהגתו ולא תעלים את הפליטים. המנטליות של סוחר לא ממולח נכשלה פעם אחר פעם וגרמה לכך שארה"ב איבדה את מעמדה כמתווך בתהליך המדיני".

בהודעת מחלקת המדינה אמש על סגירת נציגות הארגון לשחרור פלסטין נכתב: "הממשל החליט לאחר בחינה מעמיקה שמשרדי נציגות אש"ף בוושינגטון ייסגרו. אפשרנו לאש"ף לנהל את פעולותיו שתומכות בהשגת שלום אמיתי וממושך בין הישראלים לפלסטינים. אולם אש"ף לא פעל לקדם כל התחלה של משא ומתן ישיר ורציני עם ישראל. להיפך, הנהגת אש"ף גינתה את תוכנית השלום האמריקנית שהיא עדיין לא ראתה וסירבה לפעול עם הממשל האמריקני במסגרת מאמצי השלום".

בהכנת הידיעה השתתף ירון אברהם.