נשיא פרגוואי בניטס (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
נתניהו וקארטס, ארכיון | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

מבוכה מדינית לישראל: שלושה וחצי חודשים בלבד אחרי שהעבירה את השגרירות שלה לירושלים, שר החוץ של פרגוואי הודיע הערב (רביעי) שמדינתו החליטה להעביר את השגרירות בחזרה לתל אביב. בתגובה להודעה המפתיעה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את משרד החוץ לסגור את שגרירות ישראל באסונסיון ולהחזיר את השגריר להתייעצות. טרם ידוע מהו לוח הזמנים למעבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשיחה עם כתבים שר החוץ לואיס אלברטו קסטיגליוני אמר: "פרגוואי מעוניינת לתרום להרחבת המאמצים הדיפלומטיים באזור במטרה להשיג שלום נרחב, יציב ובר-קיימא במזרח התיכון". בלשכת ראש הממשלה זעמו על ההודעה ומסרו כי "ישראל רואה בחומרה רבה את ההחלטה החריגה של פרגוואי שתעיב על היחסים בין המדינות".

במשרד החוץ הפלסטיני בירכו על המהלך. ברמאללה טענו שההחלטה מגיעה בעקבות לחץ שהפעיל שר החוץ הפלסטיני על הנשיא החדש של פרגוואי לביטול ההחלטה.

בטקס חנוכת השגרירות בגן הטכנולוגיה בירושלים ב-21 במאי, הודה ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא פרגוואי דאז, הוראסיו קארטס, על פעולותיו כמנהיג למען ישראל, ובירך על העברת השגרירות. עוד הזכיר נתניהו כי פרגוואי סייעה ליהודים רבים בתקופת השואה ותמכה בהקמת מדינת ישראל. כעת, סיכם נתניהו, המדינה מסייעת במאבק בשקרים נגד ישראל.

טקס חנוכת שגרירות פרגוואי בירושלים (צילום: החדשות)
טקס חנוכת שגרירות פרגוואי בירושלים | צילום: החדשות

משרד ההסברה הפלסטיני מתח בזמנו ביקורת חריפה על העברת השגרירות וטען כי מדובר ב"אקט פוליטי של תוקפנות נגד העם, והפרה בוטה של ​​החוק הבינלאומי והחלטות מועצת הביטחון של האו"ם". שר ההסברה אישר כי השתתפותו של נשיא פרגוואי בהעברת השגרירות מוכיחה את התמיכה שלו בכיבוש הבלתי חוקי ומצטרף לגישה האמריקאית למשפט הבינלאומי.

הוראסיו קארטס, נשיא פרגוואי (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא קארטס, שידוע כידיד ישראל מובהק, הפתיע בנאומו בטקס חגיגות ה-70 לירושלים שנערכו בפרגוואי והודיע על רצונו להעביר את שגרירות ארצו לירושלים. כבר אז ציין כי הוא מקווה שהמהלך יושלם עד לסיום כהונת ממשלתו באוגוסט.

במהלך כהונתו של קארטס שינתה פרגאווי מקצה לקצה את דפוסי ההצבעה שלה באו"ם והיחסים עם ישראל הגיעו לשיא של שיתופי פעולה. מאז קארטס סיים את תפקידו והוחלף בחודש שעבר על ידי חברו למפלגה השמרנית, מריו אבדו.