משבר עם עזה: חשש ממטחי ירי לדרום (צילום: AP , רויטרס, חדשות)
חמאס יפסיק את הטרור מעזה? | צילום: AP , רויטרס, חדשות

ישראל וחמאס יגיעו להבנות? לפי הדיווח היום (רביעי) בעיתון "אלקודס", הנהגת חמאס תציג למודיעין המצרי את הנוסחה המוסכמת על ארגון הטרור - במהלך שעשוי להוביל להפסקת אש ממושכת. הלילה אמר בכיר בחמאס לסוכנות ידיעות טורקית כי הפסקת האש צפויה להיחתם כבר החודש - ובשלב מאוחר יותר חמאס צפויה להחזיר לישראל את השבויים והנעדרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הדיווח, חמאס יציג למצרים את הנוסחה הבאה: הפסקת אש ל-5 שנים ופתיחת מעברי גבול עם ישראל ועם מצרים לאספקת סחורות. כמו כן, בחמאס מצפים להרחבת אזור הדיג הימי מול חופי עזה.

בעניין עסקת אסירים נאמר בדיווח שבתקופת הרגיעה יושג הסכם על כך. בחמאס חוזרים על הדרישה לשחרר את האסירים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש לפני מו"מ - דרישה שבמערכת הביטחון בישראל הובעה התנגדות לגביה. המתווה של חמאס לא עוסק כלל בפיוס עם הרשות הפלסטינית ובחידוש העברת המשכורות.

הדר גולדין, אברה מנגיסטו, אורון שאול, הישאם א-סייד (צילום: חדשות)
הישראלים המוחזקים בשבי חמאס | צילום: חדשות

לגבי ההצעה להעביר סחורות לעזה דרך נמל ושדה תעופה בסיני, בפיקוח מצרי ובין-לאומי, נכתב ב"אלקודס" שהנושא יידון במהלך השנה הראשונה של יישום ההסכם.

מקור בארגון הטרור אמר הלילה לסוכנות הידיעות הטורקית 'אנאדולו' כי גופות החיילים והאזרחים שנמצאים בשבי החמאס ישוחררו במסגרת הפסקת האש - שצפויה להיחתם כבר בחודש אוגוסט. על פי המקור, ההסכם שהושג בתיווך מצרים יכלול הפסקת אש ניסיונית למשך שבועיים שתוביל לאחר מכן להסכם רחב יותר לפיו במשך חמש שנים נוספות תשרור הפסקת אש.

הגורם הוסיף בריאיון כי מעבר רפיח ייפתח באופן קבוע וישראל תצמצם באופן ניכר את המגבלות שהטילה על מעבר הסחורות בכרם שלום. ההסכם אף צפוי לתת מוטיבציה להקמת נמל תעופה ונמל ימי בסיני שישרתו את אוכלוסיית עזה.

איש הארגון שהתראיין בעילום שם ציין כי כחלק מההסכם הרחב יותר שמתגבש - חמאס צפוי לשחרר את גופותיהם של סגן הדר גולדין ז"ל וסמ"ר אורון שאול ז"ל, וגם את אברה מנגיסטו והישאם שעבאן א-סייד הישראלים המוחזקים בשבי החמאס, אך הוא לא ציין מתי יבוצעו החילופים.

ירי לעבר עמדת צה"ל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
ירי לעבר עמדת צה"ל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

דברי הבכיר מתפרסמים על רקע התקרית אתמול בה נהרגו שני פעילי חמאס מירי של צה"ל, זאת לאחר שביצעו ירי לעבר הכוחות, ככל הנראה במהלך תרגיל. ארגון חמאס התייחס לתקיפה שביצע צה"ל במהלכה נהרגו 2 פעילים חמושים ואמר כי הוא רואה את התקרית "בחומרה רבה".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il