הפגנה בטורקיה נגד ישראל (ארכיון) (צילום: טוויטר, חדשות)
הפגנה בטורקיה נגד ישראל (ארכיון) | צילום: טוויטר, חדשות

"ההשפלה הגדולה בישראל": 90 תיירים טורקים גורשו אתמול (ראשון) מישראל כשניסו להגיע למה שהם הגדירו כסיור במקומות הקדושים לאסלאם ובעיקר - ירושלים. לטענתם, נאמר להם שלא יוכלו להיכנס לישראל משום שבדרכוניהם לא הוחתמו ויזות, עם זאת, גורמים רשמיים טורקיים טענו: בישראל מנעו את הכניסה מסיבות ביטחוניות. הבוקר נמנעה כניסתה של קבוצה נוספת של 9 טורקים בנמל התעופה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הגורמים המוסמכים בישראל אמרו הבוקר כי הקבוצה הטורקית שגורשה החזיקה אשרה קבוצתית מזוייפת. לדבריהם, האשרה ככל הנראה זוייפה בישראל. הגורמים ציינו כי המסמך שהחזיקו לא הונפק על ידי רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים אך התחזה לכזה.

ראש הקבוצה צוטט בסוכנות הידיעות הטורקית הרשמית כשהוא טוען שברשותו הייתה ויזה קבוצתית לכל חברי הקבוצה, שהתקבלה עוד לפני שיצאו מאיסטנבול. מקורות טורקיים רשמיים עימם שוחחנו טענו שהרשויות בישראל אמרו להם שכניסתה של הקבוצה סורבה "מסיבות ביטחוניות". חברי הקבוצה נמנים על פלג אסלאמי ייחודי וסביר מאוד להניח שעם הגעתם לישראל, הוגדרו כסיכון ביטחוני ובשל כך נאסרה כניסתם והם גורשו.

מאז אמש מבליטה התקשורת הטורקית את הפרשה והיא זוכה לכינוי "ההשפלה הגדולה של התיירים הטורקיים בישראל". בעבר הגיבו הטורקים בהתנכלות לישראלים בנמל התעופה של איסטנבול, בתגובה לאירוע דומה כאן בישראל. ההערכה היא שהטורקים בוחנים דרך להגיב גם כעת על התקרית.

יש לציין: חברות התעופה הטורקיות נוהגות לבדוק את תוקף הוויזה של הנוסעים לישראל לפני שהם מעלים אותם לטיסה, שכן עליהם לשאת בעלות הגירוש של הנוסע. נציג החברה הטורקית בארץ מעביר את רשימת השמות למשרד הפנים, שם מאשרים את הכניסה. הויזה נמצאת בדרכונו של ראש הקבוצה ודרכונם של הנוסעים אינו נושא חותמת של ישראל.

אתמול שוחח הנשיא הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן עם עאהד תמימי ששוחררה מהכלא הישראלי לאחר 8 חודשים. עוד קודם לכן, נוכח ההתקפות החוזרות ונשנות שלו, והמעורבות של גורמים טורקיים רשמיים בהסתה בירושלים ובהר הבית ובסיוע לחמאס, נבחנה בישראל האפשרות להגביל את כניסתם של פעילים טורקיים לישראל.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "ע"פ רשות האוכלוסין, מדובר בסוכן ישראלי שזייף אשרה קבוצתית. הודיעו לו מראש כי עליו לשלם ערבות עבור הקבוצה ואם לא יישלם, הם לא יוכנסו. ע"מ לעקוף את איסור חברת התעופה התורכית לעלות למטוס ללא אשרה, הוא זייף את האשרה הקבוצתית".

סייע בהכנת הכתבה: עמית ולדמן