נתניהו ואבו מאזן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"ארה"ב קיבלה החלטה נכונה" | צילום: רויטרס, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך הערב (שלישי) על סגירת נציגות אש"ף בארה"ב, ואמר כי מדובר ב"החלטה הנכונה". הצעד האמריקני מגיע בתגובה לסירובם של הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן וכן בתגובה על הניסיונות הפלסטיניים לקדם חקירה פלילית נגד ישראל בבית הדין הבין-לאומי בהאג.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"ארה"ב קיבלה את ההחלטה הנכונה באשר לנציגות אש"ף בוושינגטון", אמר נתניהו. "ישראל תומכת בפעולות האמריקניות שנועדו להבהיר לפלסטינים שהסירוב למו"מ והנסיונות לתקוף את ישראל בפורומים בינלאומיים לא יקדמו את השלום".

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת הגיב גם הוא להחלטה, ותקף את הנשיא טראמפ. "מדובר במסע נקמה שלו נגד העם הפלסטיני והנהגתו לאחר שהביעו את סירובם המוחלט לדון ברעיונות ההזויים שלו במה שקרוי ה'דיל של המאה' וניתוק היחסים איתו אחרי העברת השגרירות". עוד הוא הוסיף כי "אף החלטה כזו לא תכריע את העם הפלסטיני והנהגתו ולא תעלים את הפליטים. המנטליות של סוחר לא ממולח נכשלה פעם אחר פעם וגרמה לכך שארה"ב איבדה את מעמדה כמתווך בתהליך המדיני".

משרדי אש"ף בוושינגטון (צילום: רויטרס, חדשות)
נציגות אש"ף בארה"ב, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בהודעת מחלקת המדינה אמש על סגירת נציגות הארגון לשחרור פלסטין נכתב: "הממשל החליט לאחר בחינה מעמיקה שמשרדי נציגות אש"ף בוושינגטון ייסגרו. אפשרנו לאש"ף לנהל את פעולותיו שתומכות בהשגת שלום אמיתי וממושך בין הישראלים לפלסטינים. אולם אש"ף לא פעל לקדם כל התחלה של משא ומתן ישיר ורציני עם ישראל. להיפך, הנהגת אש"ף גינתה את תוכנית השלום האמריקנית שהיא עדיין לא ראתה וסירבה לפעול עם הממשל האמריקני במסגרת מאמצי השלום".

עריקאת: דורשים מדינה בגבולות 67' (צילום: רויטרס, חדשות)
עריקאת, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

עוד נכתב בהודעה: "בשל כך, ובהתאם לחששות הקונגרס האמריקני, הממשל החליט לסגור את משרדי אש"ף בוושינגטון בשלב זה. ההחלטה עומדת בקנה אחד גם עם דאגות הממשל והקונגרס בעקבות ניסיונות פלסטיניים לפתוח בחקירה נגד ישראל בבית הדין הפלילי הבין-לאומי".

בירושלים בירכו כבר אתמול על ההודעה ובלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו מסרו כי פניית הפלסטינים ל-ICC והסרבנות לשאת ולתת עם ישראל וארה"ב אינם הדרך לקדם שלום וטוב שארה"ב נוקטת עמדה ברורה בנושא זה.

דונלד טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
"ענישה קולקטיבית". טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

ברשות הפלסטינית גינו את הדיווחים שקדמו להודעה הרשמית וכינו את המהלך "סחיטה". בכיר הרשות סעיב עריקאת האשים את ממשל טראמפ "בענישה קולקטיבית" של העם הפלסטיני, בחד-צדדיות ובניסיון טיוח. לדבריו, סגירת השגרירות על ידי הממשל היא "עונש על כך שאנחנו ממשיכים בשיתוף הפעולה עם בית הדין הפלילי בדבר פשעיה של ישראל".