רוב הפלסטינים מעדיפים שיפרוש. אבו מאזן (צילום: רויטרס, חדשות)
"ארה"ב לא יכולה לתווך". אבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן עלה היום (חמישי) לבמת העצרת הכללית של האו"ם והגיב לדברי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "ירושלים אינה למכירה. וזכויות העם הפלסטינים אינן למכירה", אמר ותקף את ארה"ב: "לא יכולה להיות מתווכת בסכסוך - היא מוטה לצד אחד".

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את דבריו סיכם בברכה לשהידים וזכה בסוף נאומו למחיאות כפיים: "אנחנו נמשיך להקריב עד שנשיג עצמאות והגדרה עצמית ישראל רואה את הפלסטינים כפושעים ומדוע? בישראל יש אלפים שתוקפים את כולם, מדוע הם גיבורים? מדוע אדם שרצח את רבין הוא גיבור והאנשים שלנו פושעים?. אני מוקיר את הגיבורים שלנו, את אסירי המלחמה שלנו. אני רוצה לומר לכם שבקרוב השחר של החופש יגיע והכיבוש יהפוך לחלק מההיסטוריה".

"אנחנו נמשיך לשמור על השלום, כי אנחנו רוצים בשלום", הוסיף יו"ר הרשות. "עמנו הוא עם השלום וגם אלוהים רוצה בשלום.
בימים הללו, משנה שעבר, כשעמדתי כאן ודיברתי על השאיפה לעצמאות במקום הכיבוש על ידי ישראל ולבניית מוסדות עצמאיים שלנו".

טראמפ ואבו מאזן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ ואבו מאזן. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אבו מאזן גם תקף את ממשלת ישראל על חקיקת חוק הלאום. "ישראל אימצה חוק גזעני שחצה את כל הקווים האדומים", אמר. "החוק הזה מתעלם מזכויות הפלסטינים במולדתם ובזכותם ההיסטורית על המקום, ומתעלם מהשאלה הפלסטינית. זה יוצר מדינה גזענית, אפרטהייד, שלא חותרת לפיתרון שתי המדינות. החוק הזה הפך את האפליה לממוסדת".

צעד משמעותי (צילום: רויטרס, חדשות)
"אנחנו עם ישראל". טראמפ ונתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

"אחוזים ניכרים מבית הנבחרים הישראלי הצביעו נגד החוק כי הם מאמינים שזהו חוק גזעני", תקף אבו מאזן. "גם דעת הקהל הישראלית הייתה נגד החוק. האם אפשר לשאול את הממשלה הישראלית מה החוקים וההוראות של מדינת ישראל? אני מאתגר את כולם לשאול איפה הם? איפה הגבולות של מדינת ישראל"?.

"מעולם לא סירבתי למשא ומתן ולתהליך השלום"

לדברי אבו מאזן, "תמיד היינו מעורבים באופן חיובי בקהילה הבינלאומית כדי למצוא פתרון למצב בין ישראל והפלסטינים", הכריז יו"ר הרשות וביקר את דבריו של נשיא ארה"ב. "כך המשכנו גם עם טראמפ וממשלתו. אנחנו מעריכים את נכונותו להביא לשלום, ואנו מחכים לכך, אבל היינו בהלם מהכרזותיו שהיו הפוכות מכל מה שנדמה כתהליך שלום".

"בנובמבר 2017 ממשל טראמפ העביר החלטה ולפיה ירושלים היא הבירה של ישראל והעביר את השגרירות לירושלים", תקף יו"ר הרשות. "הוא הוריד מסדר היום את ההתיישבות ביהודה ושומרון. כל ההחלטות הללו הפחידו את הפלסטינים והן נגד החלטות האו"ם לאורך השנים".

_OBJ

"זה אירוני שבממשל טראמפ מדברים על תכנית המאה, כשמה שנשאר לפלסטינים הוא רק פתרון הומניטרי כי הם הורידו את הפליטים, הביטחון וירושלים מסדר היום", אמר אבו מאזן. "הפלסטינים, שהיו אמורים להיות נתמכים על ידי ארה"ב מרגישים שננטשו. כדי להגיע לשלום על טראמפ להחזיר לשולחן את בעיית הפליטים". 

אבו מאזן דחה את הטענות כי הוא מסרב להגיע לשולחן המשא ומתן. "אני מאתגר אתכם להצביע על פעם אחת שסירבנו", אמר. "קיבלתי כל קריאה לשבת עם נתניהו - מעולם לא סירבנו למשא ומתן ולתהליך השלום".

"אפילו החלטת או"ם אחת לא כובדה על ידי ישראל", תקף יו"ר הרשות וקרא להכיר בכל מזרח ירושלים כבירת פלסטין. "האזור שלנו לא יכול להיות בלי מדינה פלסטינית עצמאית עם כל המרכיבים של מדינה. הם אומרים שהבירה היא במזרח ירושלים. לא! מצטער. זו מניפולציה! הבירה שלנו היא מזרח ירושלים ולא בתוך מזרח ירושלים. כל מזרח ירושלים שנכבשה ב-67 היא הבירה שלנו. לא יהיה שלום בדרך אחרת".

טראמפ: "אנחנו עם ישראל ב-100%"

נאומו של אבו מאזן מתקיים על רקע המתח הגובר בין הרשות הפלסטינית לממשל האמריקני. ראש הממשלה נתניהו נפגש אתמול עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. השניים נפגשים בשולי העצרת הכללית של האו"ם, בה נאם אתמול טראמפ ובה צפוי נתניהו לנאום מחר. "אנחנו עם ישראל ב100%", אמר טראמפ בתום פגישתם של השניים. בתשובה לשאלת דנה ויס הפרשנית המדינית של "החדשות" אמר הנשיא: "אני אוהב את פתרון 2 המדינות, חושב שהוא יעבוד הכי טוב".

_OBJ

בהמשך דבריו הוסיף הנשיא האמריקני כי הוא מאמין שישראל והפלסטינים יגיעו להסכם שלום ביניהם, אך הוסיף כי זה "ייקח זמן". טראמפ הדגיש כי "אני מצפה גם מישראל לעשות צעד לטובת הפלסטינים. אומרים שזו העסקה הקשה מכולן - זה חלום שלי להצליח להשיג את זה לפני סוף הקדנציה שלי".

"הז'יטון הגדול ביותר הוסר מהשולחן", אמר טראמפ בנוגע למה שהוא מצפה מישראל במשא ומתן מול הפלסטינים. "אנחנו צריכים עסקה הוגנת. עסקאות צריכות להיות טובות לשני הצדדים. ישראל קיבלה את הז'יטון החזק ביותר".