ארגמן בהערכת מצב ביחונית, החודש (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות)
ארגמן בהערכת מצב ביחונית, החודש | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות

המגעים להסדרה עם חמאס - והאזהרה של ראש השב"כ: הערב (חמישי) פורסמה במהדורה המרכזית האזהרה החריפה והחד-משמעית של ראש השב"כ נדב ארגמן לשרי הקבינט. ארגמן אמר לשרים בישיבות הקבינט האחרונות: "דחיקת אבו מאזן מתהליך ההסדרה תחזק את חמאס בגדה ותוכיח שהטרור משתלם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האזהרה של ראש השב"כ (צילום: מרים אליסטר / פלאש 90, חדשות)
האזהרה של ראש השב"כ | צילום: מרים אליסטר / פלאש 90, חדשות
1019909 (צילום: מרים אליסטר / פלאש 90, חדשות)
צילום: מרים אליסטר / פלאש 90, חדשות

עוד הזהיר ראש השב"כ מהשלכות המגעים עם חמאס: "מהלך כזה גם יחליש את המתונים ויוכיח לפלסטינים שרק דרך האלימות משיגה תוצאות מול ישראל". פנינו לשב"כ לבקשת תגובה, אך הם סירבו להתייחס לנאמר בדיוני הקבינט.

המתווה המתגבש מכניס את קטר לתמונה מעל ראשו של אבו מאזן שמערים קשיים, ולכן שליח האו"ם וגם האמריקנים פעלו ליצירת הציר העוקף הזה שבו הכסף הקטרי יכנס לרצועה בהסכמה של ישראל. ראשי מערכת הביטחון אמרו לשרים כי על פי הניסיון, כסף קטרי לא עוצר במשכורת אלא הולך למימון טרור. המהלך מדאיג גם את המצרים, ששלחו לישראל את ראש המודיעין שלהם שנפגש אתמול גם עם ראש השב"כ וגם עם ראש הממשלה וראש המל"ל.

בשלב זה הדיסאינפורמציה סביב המגעים להסדרה רבה: בישראל מתעקשים שהפסקת אש היא כול מה שעומד עכשיו על הפרק - ורק אם תחזיק מעמד כמה חודשים אפשר יהיה לדבר על הסדרה משמעיתית יותר על בסיס ההבנות של סוף מבצע "צוק איתן" וזה כרוך גם בהחזרת החללים והאזרחים. המבחן הגדול הראשון של הסיכום עם חמאס הוא כבר מחר: הפגנות, נגיעה בגדר, אלימות או הפרחת בלונים ייחשבו להפרת הסיכומים. בשורה התחתונה לא יעזרו כול ההכחשות: בישראל מדברים עם חמאס וגם מגיעים איתם לסיכומים, כעת בהיקף מוגבל בהמשך גם אולי להסדרה ארוכה.

א-סיסי ונתניהו, ארכיון (צילום: אבי אוחיון, לע"מ, חדשות)
פגישת נתניהו וא-סיסי בניו יורק, ארכיון | צילום: אבי אוחיון, לע"מ, חדשות

בצל הביקורת בירושלים וברמאללה נגד רגיעה, גורם רשמי בישראל אישר הערב כי ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל ביקר אתמול בארץ - כפי שפורסם בעיתון "אל חיאת". לדברי הגורם, שר המודיעין המצרי הגיע לביקור בישראל כאורחו של ראש המל"ל מאיר בן שבת ונפגש עם ראש הממשלה. לחדשות נודע כי השר נפגש גם עם ראש השב"כ נדב ארגמן.

לפי גורם פלסטיני שצוטט בדיווח, ייתכן שכבר מחר יכריזו בקהיר על ההסדרה. לפי הדיווח, השיחות של כאמל עם הצדדים בישראל וברשות הפלסטינית עוסקות בפרטים הסופיים של הסכם משולב בין הצדדים. ההסכם כולל הסכמה על הפסקת אש, יישום פרויקטים הומניטריים ברצועת עזה ובשלב מתקדם יותר, משא ומתן עם חמאס בנושא חילופי שבויים ואסירים.

רשת הטלוויזיה הערבית אל מיאדין דיווחה היום כי במסגרת הסכם ההסדרה בין ישראל לחמאס בתיווך המצרים, קטר תשלם את החשמל של עזה דרך ישראל ותממן את כל התשלומים לעובדי המשרדים הממשלתיים של חמאס בעזה . על פי הדיווח, במסגרת הסכם הפסקת האש - שיהיה תקף לשנה - ישראל גם תאפשר מעבר ימי בין עזה לקפריסין בפיקוח ביטחוני ישראלי.

בימים אלה מבקרות בקהיר, בירת מצרים, שתי משלחות בכירות מטעם חמאס והג'יהאד האסלאמי, לצד משלחות מצד פלגים פלסטיניים קטנים יותר. בהמשך היום כאמל צפוי לנסוע לרמאללה על מנת להציג בפני אבו מאזן במוקטעה ברמאללה את פרטי ההסדר המתגבש.

הדר גולדין, אברה מנגיסטו, אורון שאול, הישאם א-סייד (צילום: חדשות)
"לא תהיה הסדרה ללא השבת הבנים" | צילום: חדשות

גורם מדיני ישראלי אמר אתמול בתום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני כי לא תהיה הסדרה עם חמאס מבלי להשיב את גופות החיילים ואת אזרחי ישראל שנמצאים בידי חמאס. "לא תהיה הסדרה אמיתית בלי השבת בנינו ואזרחינו הביתה והבטחת השקט לאורך זמן", אמר הגורם.

הפורום הבכיר התכנס אתמול בפעם הרביעית בשבועיים האחרונים על מנת לדון במגעי ההסדרה מול חמאס. הגורם המדיני הבהיר שהשקט בימים האחרונים הוא תוצאה של פעילות תקיפה של צה"ל שתימשך בהתאם לצורך. "השקט הושג בעקבות ההבנות שקידמו המצרים והאו"ם", אמר הגורם והתייחס להקלות שהחילה ישראל על תושבי עזה.

"לאור זאת חודשה פעילות מעבר כרם שלום ונפתח מרחב הדייג", הוא הוסיף והדגיש: "ככל שההתחייבות הזאת תשמר, ניתן יהיה לטפל בסוגיות הומניטאריות ובתוכן השבת בנינו ואזרחינו".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/