ישראל השיבה למסמך הדרישות של ארגון השידור האירופי היום (חמישי), רגע לפני ההכרזה על העיר שתארח את התחרות. דרישות ה-EBU מממשלת ישראל שנחשפו במהדורה המרכזית הציבו את ישראל במבוכה מסוימת, מאחר שנמצאו בו תנאים שישראל לא יכולה להסכים להם באופן נחרץ כפי שדרשו באיגוד. במסמך נכתב כי חזרות ושידורים חיים בשבת יאושרו על פי החלטת האיגוד האירופי, וכי ויזות ואישורי כניסה יינתנו בכפוף לדרישות הביטחון ובהתאם לחוק הישראלי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אחרי שבוע וחצי של דיונים, טיוטות, מעורבות של משרד התקשורת ויועצים משפטיים, ישראל השיבה למסמך הדרישות רגע לפני ההכרזה על העיר המארחת, ובו היא מפרטת את דרישותיה. ראשית, הוחלט כי חזרות ושידורים חיים בשבת יאושרו על פי החלטת איגוד השידור האירופי.

כך למעשה מקבלת ישראל את הקריטריון המרכזי שעליו התעקשו רבות ב-EBU, בעיקר בגלל שבלתי אפשר לקיים תחרות כזאת ללא חזרות גנרליות בשבת. שנית, היתרי עבודה בשבת לעובדים ישראליים בתחרות יינתנו באופן מצומצם. קרי, השר הממונה על ההיתרים חיים כץ יעניק אותם, והם לא ייתנו באופן גורף כפי שביקשו באיגוד.

דרישות הממשלה ל-EBU (צילום: חדשות)
דרישות הממשלה ל-EBU | צילום: חדשות


שלישית, ויזות ואישורי כניסה יינתנו בכפוף לדרישות הביטחון ובהתאם לחוק הישראלי. זו אינה החלטה טריוויאלית, אך בישראל הודיעו כי עם כל הכבוד לתחרות הפופולרית, אם יהיה מידע שאחד הסולנים או כל גורם בלהקות, במעריצים, במשתתפים, המזוהה עם פעילי הבי די אס, יפעילו נגדו סנקציות גם אם משמעותן הוא שלילת כניסתו לארץ.

גורם בממשלה סיפר כי המסמך נוסח בשיא הרגישות. "יש פה ניסיון להלך בין הטיפות, לא להרגיז את החרדים, לא להכפיף את דרישות הביטחון מפני החגיגות והצבעוניות", אמר. נראה שגם ב-EBU הבינו שזה המקסימום שהם יכולים לקבל מישראל.