החיקוי משער טיטוס (צילום: ארז ליכטפלד)
החיקוי משער טיטוס | צילום: ארז ליכטפלד

ישראל חוזרת לאונסק"ו - עם מסר מהעבר: בטקס חגיגי ישראל מסרה היום (שלישי) חיקוי של חלק משער טיטוס לאונסק"ו, כהוכחה היסטורית שנועדה לסתור את הטענה שישראל והיהודים כובשים בהר הבית. בעקבות החלטות מעוררות מחלוקת של הארגון, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להורות על הכנת רפליקה של חלק מהדופן הפנימית משער טיטוס ברומא, בו מתוארת תהלוכת הניצחון של חיילים רומאים - השבים מהריסת בית המקדש השני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הרעיון נולד בעקבות החלטת אונסק"ו שישראל היא "כובשת בירושלים". נתניהו החליט שמעשה זה יהיה "דרישת שלום" מהאמת ההיסטורית על קיומו של בית המקדש השני שנחרב, ולא ננטש מרצון. הענקת הרפליקה בוצעה כחלק מההבנות על הצטרפות ישראל מחדש לארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם.

"במשך שנים רבות יהודים נהגו לא לעבור דרך שער טיטוס בהיותו סמל לחורבן והשפלה", אמר שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה הכהן, " צחוק הגורל - האבסורד הוא שדווקא האלמנט הזה נבחר לייצג ולחזק את עמדת ישראל והעם היהודי לגבי הקשר המיוחד וההיסטורי שלו להר הבית לכותל וירושלים בכלל".

שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן בטק (צילום: ארז ליכטפלד)
שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן בטק | צילום: ארז ליכטפלד

בטקס מסירת החיקוי השתתפה מנכ"לית אונסק"ו אירינה בוקובה ונציגים ממדינות רבות בארגון: שגרירי צרפת, קנדה, הולנד, פרגואי, אלבניה, גיניאה, קניה, ספרד, איטליה, דרום קוריאה ואחרים.