יממה לאחר הפיגוע בשער האריות בירושלים בו נרצחו שני לוחמי מג"ב, בירדן מגנים גם היום (שבת) את החלטת ישראל לסגור את הר הבית ומסגד אל-אקצא לתפילות. על-פי דיווחים בתקשורת הפלסטינית, ארגונים מוסלמים מנסים לארגן הפגנה המונית בירדן נגד ההחלטה הישראלית, אך זו לא תהיה ההפגנה הראשונה: אמש הפגינו עשרות בני אדם מול הקונסוליה הישראלית בטורקיה, במחאה על סקירת המסגד לתפילות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"התכנסו מול שגרירות ישראל הכובשת", כתבו המפגינים. "לא נישאר אדישים, ישראל הארורה". במקביל הבוקר התראיינו אנשי הווקף הירדני לתקשורת המוסלמית ואמרו כי ישראל ממשיכה את המצור שלה על הר הבית זה היום השני. "ההחלטה הישראלית היא פשע חסר תקדים ופגיעה מחפירה במקומות הקדושים ובחופש הפולחן", אמר נציג הארגון לשיתוף פעולה איסלמי.

אתמול מתחה ישראל ביקורת קשה על הודעת ירדן, שהפצירה בישראל לפתוח מידית את הר הבית למתפללים מוסלמים, לאחר שהאתר נסגר בעקבות הפיגוע הקטלני. "ישראל דוחה את ההודעה הירדנית ביחס לפיגוע", נכתב בהודעה. "במקום לגנות את הפיגוע בחרה ירדן לתקוף את ישראל, המגינה על המתפללים ושומרת על חופש הפולחן במקום", נכתב. "ישראל לא תסבול פגיעה במקומות הקדושים והיא שומרת על הסטטוס קוו בהם. ראוי שכל הצדדים המעורבים, ובכללם ירדן, ישמרו על איפוק וימנעו משלהוב הרוחות".

מהומות במזרח ירושלים, ארכיון (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
הר הבית, אתמול | צילום: דוברות המשטרה, חדשות
תחקור ראשוני של מפכ״ל בהר הבית (צילום: חדשות 2)
המפכ"ל בהר הבית, אתמול | צילום: חדשות 2

בהודעה הירדנית נקראה ישראל "להימנע מנקיטת פעולות שישנו את המצב ההיסטורי הקיים בירושלים ובמסגד אל-אקצה". עם זאת, בניגוד להצהרת ישראל, הופיע בהודעה גם גינוי של הפיגוע היום בפרט ושל אלימות בכלל: לפי דובר הממשלה, הוא מגנה "את ההסלמה בהר הבית היום, וחוזר על עמדתה העקרונית של ירדן נגד אלימות".

בתום הערכת מצב עם שרי הביטחון וביטחון הפנים, הרמטכ"ל, המפכ"ל, ראש השב"כ ומתאם הפעולות בשטחים הנחה ראש הממשלה לחזק באופן משמעותי את סידורי הביטחון בדרכי הגישה להר הבית. בדיון הוחלט להמשיך במהלך סוף השבוע את פעולות חקירת הפיגוע בהר הבית. עוד הוחלט שבהתאם להערכת מצב שתתקיים ביום ראשון, ייפתח ההר באופן הדרגתי למתפללים ומבקרים.

אתמול התקשר יו"ר הרשות הפלסטינית לראש הממשלה נתניהו וגינה את הפיגוע, בו נרצחו השוטרים רס"מ האיל סתאוי וכמיל שנאן ז"ל. בשיחה ביקש נתניהו מאבו מאזן להפסיק את קריאות הרשות לעלות להר הבית. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו הבהיר שישראל תנקוט בכל הפעולות הדרושות כדי להבטיח את הביטחון בהר הבית, ללא שינוי בסטטוס קוו.