סיפור עם סוף טוב: כשלפני 4 חודשים שוחרר הנשר "S-89" ברמת הגולן, רבים האמינו שהגיע סוף טוב לסיפורו של העוף הדורס ששוחרר לטבע. אלא שמשדר ה-GPS שהיה על גבו הפסיק לפתע לשלוח מיקום והקשר עם הנשר אבד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאחר חודשים של דאגה אותר ה"נעדר" בתחילת השבוע, כשאדם סורי אלמוני יצר קשר עם גל לוסקי, מייסדת עמותת Israeli Flying Aid המסייעת לקורבנות המלחמה מלחמת האזרחים המשתוללת במדינה כבר 6 שנים, וגילה לה: יש בידינו נשר ישראלי.

מסתבר שהנשר הגיע לסוריה ונקלע לאזורי הקרבות. המשדר שהיה על גבו הפסיק לשדר כשהעוף נקלע לאזור קרבות הנשלט בידי דאע"ש. בדרך לא ברורה מצא הנשר את דרכו אל המורד סורי, שיצר קשר עם לוסקי ברגע שגילה שהנשר הגיע מישראל.

"הוא הוחזק בידי מפקד של מיליציה באזור מסוים, שמאוד אוהב חיות ובעיקר עופות דורסים. כשהתחלנו להתחקות אחרי מי האיש, גם ברשת וגם במקומות אחרים, ראינו אותו מצולם עם בזים ועם כל מיני עופות נוספים. המזל של הנשר הזה, בדיעבד היום, שהוא נפל בידיים שלו", סיפרה לוסקי.

"המורדים האכילו את הנשר בבשר בזמן שהם אכלו לחם"

המפקד של מיליציית המורדים ברמת הגולן הסורית שיחזר: "בזמן הלחימה מול דאע"ש בזמן שהצבנו מארבים ראיתי נשר. ניגשנו אליו לאט לאט ותפסתי אותו בעצמי. אמנם יש לי נשק אבל תפסתי אותו בידיים. לא הרגתי אותו - מדובר ביצור חי, נפש חיה".

הנשר S-98 שחולץ מהקרבות בסוריה (צילום: חדשות 2)
הנשר S-98 שחולץ מהקרבות בסוריה | צילום: חדשות 2

"האנשים ראו מיד את השם שלו ואת המשדר המקולקל שהיה על הנשר ומיד הבנו שהוא שייך לשמורת טבע בישראל", הוסיף מפקד המיליציה. "כמובן שפחדנו שמישהו יחטוף או יגלה אותו ואולי יהפוך את העניין הזה מעניין אנושי למסחרי".

"אותם חבר'ה בצד השני מקבלים הנחיה מהמפקד הזה שלכד את הנשר לארגן שני תרנגולות הודו ליום לנשר ולהביא אותם חיים", תיארה לוסקי את הטיפול המסור שקיבל הנשר למרות המחסור החמור במזון. "הם, ששמרו על הנשר, אכלו לחם ומים במשך שבועות והנשר קיבל את הבשר".

כשהאישור המיוחל הגיע, שאכן מדובר בנשר S-98, החל המסע לחילוצו של הנשר שהגיע לשיאו עם החבילה הלא שגרתית מסוריה שקיבל כוח צה"ל שבה היה הנשר החבול. "הייתי אומר שיותר קל להחזיר משם בן אדם ישראלי שנפל בשבי בסוריה", סיכם אלדד איתן, מנהל שמורת טבע "גמלא" ברשות הטבע והגנים שהנחה את הסורים כיצד לטפל בנשר שנמצא כעת בהתאוששות. הוא אמנם נמצא באשפוז, פצוע, עייף, ורזה - אבל הוא בחיים ונמצא בטיפול רפואי לקראת שיקום מלא.