קלקיליה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)
קלקיליה | צילום: יוסי זמיר / פלאש 90

בתום הדיון החריג בקבינט המדיני ביטחוני, הוחלט הלילה (רביעי) להקפיא את התכנית להרחבת קלקיליה. בקבינט הוחלט כי על המל"ל ומשרד הביטחון "לקיים העמקות" לשרים על פרטי התכנית, שעד אז לא תקודם. יוסי דגן, ראש המועצה המקומית שומרון ברך על ההחלטה והוסיף: "אני קורא לראש הממשלה להשלים את המהלך ולהוריד את התוכנית ההזויה הזו לחלוטין מסדר היום".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גורמים בקבינט דיווחו כי הדיון היה סוער ובמהלכו הבהיר שוב השר גלעד ארדן את התזה המשפטית שלו, לפיה הקיבנט חסר סמכות לדון בעתיד שטחי יו"ש בצורה כזאת שקובעת עובדות בשטח.

הוא טען כי הסכם אוסלו שאושר בכנסת קובע את החלוקה לשטחי אי בי וסי, ולכן לא סביר שהקבינט יכול ככה בחשאי ובלי ממשלה, כנסת ודיון ציבורי למסור שטחי סי דה פקטו. "מחר הקבינט ייתן את כל שטחי סי?", אמר ארדן בישיבה.

גלעד ארדן (צילום: פלאש 90, חדשות)
"לא בסמכות הקבינט", ארדן | צילום: פלאש 90, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את עמדת ארדן וביקש שהיועץ המשפטי לממשלה יכין חוות דעת בנושא לישיבה הבאה. עוד הוחלט כי הקבינט ידון בעוד עשרה ימים במדיניות כוללת של אכיפת הבנייה ותכניות מתאר לבנייה בשטחי סי. היועמ"ש הונחה לגבש עמדה בעניין סמכויות הריבונות ביו"ש בין הממשלה לבין הצבא.

"אני מברך על המהלך. זהו צעד ראשון בכיוון נכון", אמר יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, מראשי המתנגדים לתכנית. "אני קורא לראש הממשלה להשלים את המהלך ולהוריד את התוכנית ההזויה הזו שמסכנת את השרון והשומרון לחלוטין מסדר היום, ולהקדיש קצת יותר זמן לקידום תוכניות בנייה לאזרחי מדינת ישראל בירושלים יהודה שומרון ובכל רחבי הארץ", סיכם.

השרים דרשו- דיון מחדש

הקבינט התכנס באופן חריג כדי לקיים דיון נוסף בתוכנית השנויה במחלוקת בקרב השרים להרחבת העיר קלקיליה, שנחשפה לראשונה בחדשות 2. על הנייר התכנית מאפשרת הקמה של 14,000 יחידות דיור, מתוכן כ-6,000 בפועל. בעקבות הפרסום התחוללה סערה כשחלק משרי הקבינט התקוממו ודרשו דיון מחדש. מהתבטאויות השרים לאחר פרסומה עולה כי אין כרגע רוב לתוכנית המקורית כך שייתכן שתגובש תכנית מתוקנית שנועדה לפייס את המתנחלים.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אף פנה ליועמ"ש מנדלבליט וטען בפניו שאישור התכנית התקבל שלא בסמכות מפני שהדיון התקיים בקבינט ולא במליאת הממשלה. מנדלבליט השיב לו כי "ראוי שנושאים בעלי חשיבות מכרעת ידונו בממשלה אך כאן מדובר בשאלה מובהקת של מדיניות הנתונה לסמכות רה"מ".

יוסי דגן (צילום: Flash 90, חדשות)
"לקדם בנייה בשומרון", דגן | צילום: Flash 90, חדשות

הדיון החריג והמחודש הוא תוצאה של לחץ פוליטי שהפעיל ראש מועצת שומרון יוסי דגן, והוא יתקיים מעט אחרי ביקור שצפוי לקיים שר הביטחון אביגדור ליברמן אצלו. במהלך הביקור עלול להתפתח עימות והתנגשות סביב נושא קלקיליה וגם על רקע המתיחות בין השניים - לאחרונה שאל ליברמן "מי זה יוסי דגן" בניסיון להפחית מערכו.

ליברמן הבהיר לפני כחודש כי "מדובר בבנייה על קרקע פלסטינית פרטית בתוך העיר, שאמנם נמצאת בשטח C אבל אף ישראלי לא מגיע אליה. מתחילים לתכנן רק אחרי שיש אישור, והמתכנן - אחרי אישור של הקבינט - העביר מסמך שהוא לא סודי ובו כתוב שהקיבולת המקסימלית היא 14,381 יחידות, והתכנית הריאלית היא 6,187 יחידות". לדברי שר הביטחון, "כל הצעקה נועדה רק לרצות מתפקדי פריימריז בכמה מפלגות, ואולי להרוויח כמה נקודות בדעת הקהל על חשבון פגיעה בביטחון ישראל".

"הוויכוח הוא לא על קלקיליה, היא רק התירוץ"

יוסי דגן מסר לקראת הדיון כי: "התכנית ההזויה להכפלת קלקיליה, 2 ק"מ מכפר סבא, על חשבון שטחים בשליטה ישראלית מלאה תוך סיכון תושבי כפר סבא, כוכב יאיר ואזור השרון חייב לרדת מסדר היום. תושבי השרון והשומרון מצפים מהממשלה ומשרדי הקבינט להוריד את הרעיון האבסורדי הזה".

לגבי שר הביטחון אמר דגן כי הוא מכבד אותו אבל "באותה מידה תפקידה של ממשלת ימין היא לבנות את מדינת ישראל ולא את קלקיליה. נראה שמשהו בסדרי העדיפויות של הממשלה השתבש".

האזינו לקטע מהפרק החדש (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ליברמן. הדבר הועלה | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

על רקע המתיחות סייר אמש שר הביטחון ליברמן במועצה האזורית שומרון, שעות ספורות לפני הדיון בקבינט. בין דגן לליברמן הוחלפו ה5אשמות בעיין "תכנית קלקיליה". דגן סרב להסכים עם השר וקרא לו לחזור בו מתמיכתו בתכנית. "הכפלת עיר הטרור קלקיליה מסכנת את תושבי השרון והשומרון", אמר. "מי שמקדם תכנית כזאת מקדם אך ורק אינטרסים פלסטיניים".

לדברי ליברמן: "קלקיליה כלואה בתוך גדר ביטחון והבנייה תתקיים בשטח פלסטיני שאף יהודי לא מגיע אליו. התכנית אמורה להתממש בשלבים כשבכל שנה ייבנו כ-400 יחידות דיור בלבד". "הוויכוח הוא לא על קלקיליה, היא רק התירוץ. יש ויכוח אמתי בתוך הימין. בין ימין אחראי וימין רציני לבין ימין משיחי ופופוליסטי. זה מתחיל מהשאלה האם אנחנו רוצים מדינה יהודית או דו-לאומית ועד שירות בנות בצה"ל".