לא ייפגשו. נתניהו וסטפן לפבן (צילום: רויטרס)
לא ייפגשו. נתניהו וסטפן לפבן | צילום: רויטרס

הימים הקרובים, בהם יישא נתניהו נאום בעצרת האו"ם וייפגש בין היתר עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נחשבים לימים טובים מאוד למדיניות החוץ של ישראל - אם לשפוט לפי הבקשות שמתקבלות למעט זמן ותמונה עם ראש הממשלה. הרשימה ארוכה והביקור קצר, וכבר מתברר מי לא יזכה לזמן האיכות: ראש ממשלת שוודיה, סטפן לפבן, זכה לסירוב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחצי היום בו נתניהו יקיים פגישות מדיניות, הוא ישוחח עם מנהיגי פנמה, יפן, ברזיל ורואנדה. לעומתם, ראש ממשלת שוודיה זכה לתשובה שלילית: בשפה דיפלומטית נאמר לו שהלו"ז לא מאפשר פגישה. מדובר בשנה השניה שנתניהו מפנה ללפבן כתף קרה, מדוע? עם כניסתו לתפקיד, ראש ממשלת שוודיה מיהר להכיר במדינה פלסטינית, ושרת החוץ  השוודית מרגוט ולסטרום השמיעה התבטאויות קשות בזמן גל הטרור וטענה שישראל "מוציאה להורג ללא משפט".

בעקבות הביקוש הרב לפגישות עם נתניהו, הוא ככל הנראה יכול לנקוט במדיניות המקל והגזר: נשיא רואנדה שאוהד את ישראל ונציגיו פועלים למען ישראל באו"ם זוכה לפגישה, והשוודים זוכים להתעלמות. 

"הפיאסקו באו"ם", (ארכיון) (צילום: רויטרס)
נאום נתניהו באו"ם, ארכיון | צילום: רויטרס

בתוך כך ניתן בהחלט לדבר על עידן חדש באו"ם כלפי ישראל, בהובלתה של שגרירת ארה"ב באו"ם נייקי היילי: שתי שחקניות חיזוק חדשות מצטרפות למהלך האמריקני להפסיק את האפליה לרעה של ישראל במועצה לזכויות אדם - בריטניה והולנד, שהודיעו שהן יקחו על עצמן להוביל את המהלך ביחד עם ארצות הברית.