בדרך לשבירת הקיפאון? ראש הממשלה מקשיח עמדות: בימים האחרונים פורסם כי נתניהו ואבו מאזן הסכימו ליוזמת פוטין וייפגשו ברוסיה, דיווח שטרם קיבל אישור בישראל. ראש הממשלה פרסם היום (שישי) סרטון שצפוי לכבות מעט את ההתלהבות מחידוש השיחות: נתניהו האשים את העולם בהתעלמות מהדרישה הפלסטינית למדינה בלי יהודים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"רבים מכם שמעו את הטענה שהקהילות היהודיות ביהודה ושומרון, הגדה המערבית, מהוות מכשול לשלום", אמר. "הרעיון הזה תמיד היה תמוה בעיניי, מאחר שאיש לא יטען ברצינות שקרוב לשני מיליון הערבים שחיים בתוך ישראל מהווים מכשול לשלום. כיוון שזה לא נכון – נהפוך הוא. הגיוון בישראל הוא סימן לפתיחותה ולנכונותה לשלום. אולם ההנהגה הפלסטינית דורשת מדינה פלסטינית בתנאי מקדים אחד: בלי יהודים. יש לכך ביטוי: הוא נקרא טיהור אתני".

נתניהו הוסיף כי "הדרישה הזו מקוממת. זה אף מקומם יותר שהעולם לא חושב שהיא מקוממת. יש מדינות 'נאורות' שאפילו מקדמות את השערורייה הזו.  שאלו את עצמכם: האם הייתם מקבלים טיהור אתני במדינה שלכם? טריטוריה ללא יהודים, ללא היספנים, ללא שחורים? ממתי צרות אופקים מהווה בסיס לשלום? ברגע זה ילדים יהודים בבתי ספר ביהודה ושומרון משחקים בארגזי החול עם חבריהם. האם הנוכחות שלהם הופכת את השלום לבלתי אפשרי? אני לא חושב כך".

"אני חושב שמה שהופך את השלום לבלתי אפשרי הוא חוסר סובלנות כלפי אחרים", ציין ראש הממשלה. "חברות שמכבדות את כל האנשים הן אלה שרודפות שלום. חברות שדורשות טיהור אתני אינן רודפות שלום. אני רואה בעיני רוחי מזרח תיכון שבו ערבים ויהודים צעירים לומדים יחד, עובדים יחד וחיים יחד זה לצד זה בשלום".

נתניהו סיכם את דבריו ואמר: "האזור שלנו צריך יותר סובלנות, ולא פחות. לכן בפעם הבאה שאתם שומעים מישהו אומר שיהודים לא יכולים לחיות במקום כלשהו, ודאי בארץ אבותיהם, חישבו לרגע על ההשלכות. טיהור אתני למען השלום זה מגוחך. הגיע הזמן שמישהו יאמר זאת והנה אמרתי זאת".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס)
הזמין את הצדדים לפגישה. פוטין | צילום: רויטרס

דיווחים סותרים: הפגישה בדרך?

אתמול טען משרד החוץ הרוסי כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וראש הממשלה הישראלי נתניהו "הסכימו באופן עקרוני" להיפגש במוסקבה - לאחר שנענו להצעתו של הנשיא הרוסי פוטין. לפי הדיווחים ברוסיה, לא נקבע תאריך רשמי לפגישה.

ביום שלישי ראש הממשלה נתניהו הבהיר כי הוא מוכן לפגוש את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בכל מקום, כולל במוסקבה. זאת, שעות ספורות לאחר שיו"ר הרשות הבהיר כי פגישה במוסקבה אינה מתוכננת. במהלך ביקור בהולנד הבהיר נתניהו כי יהיה מוכן לפגישה, אך כי נותרת השאלה האם אבו מאזן מוכן לפגישה ללא תנאים מוקדמים.

אבו מאזן הבהיר מוקדם יותר כי אינו מתוכנן להיפגש עם נתניהו במוסקבה. "הנשיא פוטין הציע פגישה בתשעה בספטמבר במוסקבה", אמר במסיבת עיתונאים משותפת לו ולנשיא פולין בוורשה. "הסכמתי לכך והייתי מוכן לנסוע למוסקבה היישר מכאן – אולם ראש הממשלה נתניהו ביקש אתמול לדחות את הפגישה בשיחה עם השליח הרוסי, ומשכך לא תהיה פגישה השבוע". 

בתחילת השבוע דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית כי המנהיג הפלסטיני דווקא הסכים לפגישה: בכיר הפת"ח מוחמד חוראני אמר לרשת "סקיי ניוז" בערבית כי "אנו מקדמים בברכה את המאמץ הרוסי, ויחד עם זאת מעריכים שהנשיא פוטין וההנהגה הרוסית ייתקלו בתמרונים ישראלים שכבר החלו עם הודעת נתניהו שישקול להיענות להזמנה". חוראני הוסיף כי "גם אם ייענה נתניהו, הוא לא יטפל בבעיות המהות הקשורות להסדר הקבע וסיום הכיבוש".