ליברמן נגד ביטן - ובעד הרבנים. ארכיון (צילום: פלאש 90, MARK NEYMAN, חדשות)
"צעד חריג". ליברמן | צילום: פלאש 90, MARK NEYMAN, חדשות

ליברמן בצעד חריג נגד שליח האו"ם למזרח התיכון: לשכת שר הביטחון הוציאה הנחייה מפורשת לאנשי המשרד ולצה"ל - להחרים את נציג הארגון ניקולאי מלדנוב, לאחר שהאחרון מתח ביקורת חריפה נגד מדיניותו של השר והממשלה בכל הנודע להתמודדות עם גל הטרור והבנייה בשטחים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

החלטתו של ליברמן באה כשבועיים לאחר שמלדנוב תקף בחריפות את אופן פעילותו של שר הביטחון נגד הטרור הפלסטיני וכן את מדיניות ממשלת ישראל בגדה בכלל. "שום לוליינות משפטית לא יכולה לשנות את העובדות", אמר אז מלדנוב. "כל המאחזים, בין אם הם קבילים בחוק הישראלי ובין אם לאו, בין אם הם ממוקמים על אדמת מדינה, על אדמה שבעליה נפקדים או על אדמה פלסטינית פרטית, ממש כמו כל ההתנחלויות בשטח C ובירושלים המזרחית - כל המאחזים הללו הם בלתי חוקיים בהתאם לחוק הבינלאומי". 

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב (צילום: רויטרס, חדשות)
תקף בחריפות. מלדנוב | צילום: רויטרס, חדשות

לליברמן ולמלדנוב, שבימי שגרה נמצא בירושלים ומתדרך את חברי מועצת הביטחון, קיימת היכרות קודמת. אנשי ליברמן חשו כי דברי השליח נאמרו ממניעים לא ענייניים, כי בדברי הביקורת שלו הוא התייחס באופן ישיר למדיניות שנוקט ליברמן כשר ביטחון. מלדנוב טען אז כי תכניות התגמול והענישה שעליהן הכריז ליברמן הן ענישה קולקטיבית לא מקובלת על אותם כפרים שמהם יצאו או ייצאו בעתיד מפגעים.

ממשרד הביטחון לא נמסרה תגובה בנושא, אך גורמים טוענים שמדובר בצעד חריג מאוד. אנשיו של של שליח האו"ם ציינו כי הם לא מכירים את ההנחייה החדשה של שר הביטחון, וכי בשלב זה הם לומדים את הנושא.  

"ההחלטה פוגעת בביטחון ישראל"

שרת המשפטים לשעבר ציפי לבני (המחנה הציוני) מתחה ביקורת על החלטתו של שר הביטחון וטענה כי זו אינה הפעם הראשונה שליברמן מבצע מהלך מהסוג הזה. "ההחלטה פוגעת בביטחון ישראל אמרה לבני".

"זאת לא פעם ראשונה ששר הביטחון מורה להחרים את שליח האו"ם", הוסיפה. "כשר חוץ הוא הורה למשרדו להחרים את השליח הקודם, רוברט סרי, עד שהגיע מבצע צוק איתן והסתבר שהתפקיד של סרי קריטי להערכות המצב של צה"ל ביחס לחמאס ולמצב בעזה. הוא קריטי בענייני הפיקוח של האו"ם לכך שחמאס לא ינצל את הפרויקטים ההומניטריים של הארגון, עניין שמהווה גם אינטרס ישראלי".

לבני התריעה כי "ליברמן אולי חושב שזה טוב פוליטית לתקוף מטרה קלה כמו שליח האו"ם ושזה ממצב אותו כחזק וקשוח, במיוחד על רקע הבוז הציבורי שיש בישראל לאו"ם, חלקו אף בצדק. אבל זו תפיסה שגויה שפוגעת בישראל".