חברת הכנסת ציפי לבני זומנה בסוף השבוע האחרון לתשאול ביחידה לחקירת פשעי מלחמה של הבולשת הבריטית במהלך ביקורה בלונדון, כך פורסם לראשונה ב"הארץ". לבני זומנה בגין תפקודה כשרת החוץ במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ב-2008, ורק לאחר הפעלת מאמצים דיפלומטים קיבלה חסינות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"מערכת החוק הבריטית מנוצלת לרעה ואנחנו לא יכולים לאפשר לחוק להיות מנוצל כנשק בידי אלו שרוצים לטשטש את ההבחנות המוסריות בין אלו שמשתמשים בטרור לאלו שמתגוננים מולו", אמרה לבני בתגובה לדברים בנאומה בכנס "הארץ". "העובדה שהמנהיגים מקבלי ההחלטות ומפקדי הצבא בישראל נאלצים להשתתף בתיאטרון האבסורד הזה כשהם מגיעים ללונדון, זה משהו שלא מקובל. זה לא עניין אישי, זה עניין מוסרי, וזה משהו שצריך להשתנות".

לבני מתחה ביקורת על מערכת החוק הבריטית, שלטענתה "מקבילה בין תאונת דרכים לרצח מתוכנן מראש. "אסור לנו לקבל שום השוואה בין אלו שלוחמים בטרור לטרוריסטים עצמם", אמרה. "אצלם יש חקירות כשהם מחטיאים את הגן הילדים או את האזרחים, לנו יש חקירות כשלצערנו, ולפעמים במלחמה זה קורה, אנחנו פוגעים באזרחים במהלך מלחמתנו בטרור".

"אנו פתוחים לכך שכל שר בריטי יבוא לבקר בישראל מבלי לחקור אותו לגבי החלטותיו בקבינט הבריטי נגד הטרור הבינלאומי", הוסיפה לבני. "הצפיות שלי ושלנו הם שיכבדו את ישראל כאן בצורך שלה להילחם בטרור ושלא ניחקר לגבי זה".

לבני אף הסבירה כי היא גאה בהחלטות שקיבלה כחברת קבינט וכשרה בממשלת ישראל. "אף פעם לא אבקש מהעולם לעצום עיניים בנוגע למה שישראל עושה במלחמתה בטרור", ציינה. "יחד עם זאת, אני רוצה שהעולם ישפוט אותנו בהתאם לערכים שלכם".

בעקבות "עופרת יצוקה": צווי מעצר נגד לבני בבריטניה

הזימון הגיע לאחר שלראשונה נסעה לבני לבריטניה ללא חסינות דיפלומטית. לבני, שנגדה הוצאו בעבר צווים דומים בממלכה, נסעה לביקור בלונדון שלא במסגרת משלחת מיוחדת, המאפשרת הענקת חסינות אוטומטית.

בהסכמה עם היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט ובידיעת ראש הממשלה נתניהו הוחלט לאפשר ללבני, בהסכמתה, לנסוע לבריטניה ללא חסינות, זאת למרות החשש מאפשרות של מעצר. המהלך נועד להאיץ בבריטים לתקן את החוק שימנע העמדת בכירים ישראלים לדין וזימונם לחקירות.

בשנים האחרונות הוצאו מספר צווי מעצר בבריטניה נגד לבני שכיהנה כשרת החוץ בזמן "עופרת יצוקה". הצווים הוצאו לאור בקשות של ארגונים פלסטיניים שפנו לבית המשפט.