הספינה "מוסקווה" בדרכה לתרגול (צילום: cnn)
הספינה "מוסקווה" בדרכה לתרגול | צילום: cnn

רוסיה מעמיקה מעורבות ו"עושה שרירים": אחרי התצלומים שהציגו את הגברת הנוכחות הצבאית בסוריה מגיע עוד מהלך מטריד של מוסקבה. משרד הביטחון הרוסי הודיע היום (חמישי) על תרגיל ימי רחב היקף בים התיכון, סמוך לחופי סוריה. זאת, ימים ספורים לאחר פגישת נתניהו ופוטין בה דיברו שני המנהיגים על הצורך בתיאום שימנע היתקלויות של צה"ל עם כוחות רוסיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התמרונים הימיים של הצי הרוסי מתקיימים במרחב שהוכרז כמסוכן לכלי שיט וטיס אזרחיים. על פי הדיווחים, בתרגיל ישתתפו ספינת הטילים "מוסקבה" והנחתת "סראטוב", יחד עם כלי שיט צבאיים נוספים. ספינת הטילים הרוסית כבר חצתה את מיצר בוספורוס בדרכה לאימון.

מטוסי הקרב הרוסים בשמי סוריה (צילום: cnn)
מטוסי הקרב הרוסים בשמי סוריה | צילום: cnn

תנועות הצי הרוסי בים אינן הסימן היחיד למעורבות הגוברת בסוריה. הבוקר צולמו שני מטוסי קרב רוסים מדגם סוחוי-30 מעל העיר אידליב בסוריה.

מטוסים נוספים מאותו דגם צולמו בסוריה בימים האחרונים, בעיקר באזור עיר הנמל לטקיה. אתמול פרסם ה"וול סטריט ג'ורנל" תמונות לוויין שמעידות כי כוחותיו של פוטין בונים עוד שני בסיסים בלטקיה - מעוז המיעוט העלוואי, שהפך לסוג של מדינה בתוך מדינה.

תמונות הלוויין מסוריה (ארכיון)
תמונות הלוויין מסוריה שפורסמו אתמול | צילום:

ז'אן איב לה דריאן שר ההגנה הצרפתי אמר היום כי צרפת ובריטניה מודאגות מהעלייה המשמעותית בנוכחות הצבאית הרוסית בסוריה. את הדברים אמר לה דריאן בפגישה עם עמיתו הבריטי בשולי וועידה על ביטחון מחשבים, והשניים צפויים להמשיך ולדון בהתפתחויות הצבאיות באזור.

"רוסיה לעולם לא תכיר בריבונות ישראל". ארכיון (צילום: TASS, חדשות)
נתניהו ופוטין, השבוע | צילום: TASS, חדשות

במהלך פגישתו עם פוטין הדגיש נתניהו כי ביקורו נועד על מנת למנוע התנגשויות אפשריות בין הכוחות הרוסיים הפועלים בשטח סוריה לבין צה"ל - במידה ויידרש לפעול בגזרה. בתום הפגישה הצהיר נתניהו כי השניים יתאמו ביניהם את המהלכים בסוריה ובגזרתה.

פוטין שלח מסר מרגיע לנתניהו ואמר לו כי רוסיה יודעת שהצבא הסורי במצב כזה שהוא אינו מסוגל לפתוח חזית חדשה. "מטרתנו העיקרית היא להגן על המדינה הסורית", אמר. "יחד עם זאת , אני מבין את דאגתך ואני שמח מאוד שבאת כדי לדון בכל הסוגיות באופן מפורט".

עמית ולדמן השתתף בהכנת הידיעה.