ניסיון אמריקני להפיג את החשש בישראל בעקבות הסכם הגרעין עם אירן: סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שוחחה אמש (שבת) בטלפון עם הנשיא לשעבר שמעון פרס ודיווחה לו כי לממשל האמריקני יש "נכונות חריגה" לספק לישראל חבילת פיצוי ביטחונית יוצאת דופן בהיקפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רייס הסבירה שבמסגרת חבילת הפיצוי יועברו לישראל אמצעים צבאיים שלא היו ברשותה עד היום והסבירה שההסכם שהושג בווינה הוא הטוב ביותר בנסיבות שנוצרו - שכוללות את התנגדותן של רוסיה וסין למשטר הסנקציות על אירן.

מסר מאובמה. סוזן רייס
מסר מאובמה. סוזן רייס | צילום: רויטרס

במהלך השיחה הביע פרס מורת רוח מהפיקוח על תכנית הגרעין במסגרת ההסכם ובמיוחד על הסעיף הדורש התרעה של 24 יום לפני ביקורת במתקנים באירן. רייס הבהירה לפרס כי ההגבלה הזאת חלה רק על הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) וכי לאמריקנים אמצעים מודיעיניים, טכנולוגיים ואחרים שיאפשרו לה לאתר הפרות של ההסכם באופן מידי ואף לפעול באופן מידי.

חודרת הבונקרים בדרך לישראל?
חודרת הבונקרים בדרך לישראל? | צילום: רויטרס

בתוך כך תידרש מחר מועצת הביטחון של האו"ם לאשר החלטה חדשה שמסירה באופן רשמי את הסנקציות מעל אירן. עם זאת, יישום ההחלטה תלוי בתוצאות הדוח של סבא"א וצפוי לארוך מספר חודשים.

מוקדם יותר היום הופץ ההסכם, כולל נספחים סודיים, בקרב חברי הקונגרס האמריקני. החל ממחר יחל מניין 60 הימים שבמהלכם צפויים המחוקקים האמריקנים לעיין בפרטי ההסכם ובסופו של דבר לאשר אותו או להתנגד לו.

"נשמור על ביטחון ישראל". שרמן | צילום: רויטרס

ביום חמישי האחרון שוחחה תת מזכיר המדינה האמריקני וונדי שרמן, ראש צוות המשא ומתן של ארצות הברית עם אירן, עם כתבים מדיניים בישראל והבהירה כי ממשל אובמה "יעשה הכל לשמור על ביטחונה של ישראל".

שרמן הדגישה את חשיבות שמירת היתרון האיכותי של ישראל ואמרה כי בשלב זה דחה ראש הממשלה נתניהו פניות לעסוק בנושא, אך במקביל העריכה כי הדבר יידון בפגישתו של ראש הממשלה עם שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר השבוע בישראל.