על רקע המחלוקת על הסכם הגרעין עם אירן, האמריקנים מנסים לשדר עסקים כרגיל. שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו הגיע לביקור במשחתת האמריקנית USS PORTER שעוגנת בנמל חיפה - והבהיר שמדינתו מחויבת לביטחון ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"הנוכחות של הספינה קרוב לחופי ישראל היא חלק משמעותי של מחויבות ארצות הברית לביטחונה של ישראל ולהגנה מפני טילים בליסטיים מאירן, סוריה או לבנון", אמר שפירו. "נשיא ארה"ב אובמה החליט לפרוס את יכולת ההגנה מטילים בשנת 2010, ומאז היא חלק מהמחויבות המתמשכת".

המשחתת ששייכת לצי השישי עגנה בנמל לאחר תרגיל משותף על חיל הים הישראלי, במהלכו בוצעו חילופי צוותים. שפירו סייר על האונייה ונפגש עם הצוות שלה.

שפירו בביקור
שפירו בביקור | צילום: חדשות 2

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס בתחילת השבוע למתיחות בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו וטען כי אינו זוכר התערבות של מנהיג של מדינה זרה בפוליטיקה האמריקנית כפי שעושה נתניהו.
בריאיון שהעניק לזכריה פריד ולתכנית GPS של רשת CNN האמריקנית, טען אובמה כי ראש ממשלת ישראל טועה בהתנגדותו להסכם הגרעין שנחתם עם איראן.

במהלך הריאיון אמר פריד כי לדעתו "נתניהו התערב בכל העוצמה במדיניות החוץ של ארצות הברית" ושאל את הנשיא אובמה: "האם אתה זוכר מקרה שבו מנהיג של מדינה זרה פעל בצורה דומה לכך?". נשיא ארה"ב העדיף שלא לענות ישירות לשאלה והשיב כי: "אני אשאיר לך לשאול את השאלה את ראש הממשלה נתניהו". יחד עם זאת הוסיף כי אינו זוכר דוגמה נוספת לכך.

צפו בריאיון הבלעדי עם היועץ הבכיר של אובמה
נתניהו ואובמה. ארכיון | צילום: רויטרס

"ההסכם עם אירן מקרב מלחמה"

בישראל מתנגדים נחרצות להסכם הגרעין. "ההסכם נותן לאירן לגיטימציה בינלאומית לבניית תשתיות לייצור ארסנל של פצצות גרעין והוא מממן את מכונת הטרור והתוקפנות שלה במאות מיליארדי דולרים, אמר גורם מדיני בכיר. הוא הדגיש כי "ישראל אינה מפקפקת בכנותו של הנשיא אובמה, אך חולקת על עמדתו". לדברי הגורם, הסרת הסנקציות הכלכליות על אירן תזניק את התוקפנות של הרפובליקה האסלאמית "למימדים שיסכנו את ישראל, האזור והעולם כולו".

"ההסכם אינו חוסם את דרכה של אירן לפצצה, להפך", אמר. "הוא מאפשר לה להתקדם בשני מסלולים לפצצה - בין אם תעמוד בהסכם ובין אם תפר אותו. ההסכם משאיר בידי אירן תשתית גרעינית שאינה נדרשת לצורכי שלום, אבל הכרחית לתכנית גרעין צבאית. מי שרוצה בתכנית גרעינית אזרחית אינו זקוק לאלפי צנטריפוגות להעשרת אורניום".

לפני שבוע וחצי, נתניהו נאם בפני מאות אלפי יהודים אמריקנים בשיחת וידאו בשידור חי והתבטא שוב כנגד הסכם הגרעין עם אירן. "המחלוקת הזו במדיניות אף פעם לא הייתה מחלקות אישית והיחסים שלנו חזקים מספיק כדי לשרוד אף מחלוקות רציניות", התייחס נתניהו למערכת היחסים המתוחה בין ישראל לארה"ב.