ארכיון (צילום: רויטרס)
"הוואקף הוביל למהומות" | צילום: רויטרס

המתיחות בירושלים גולשת לעימות מדיני עם השכנה ממזרח: עבדאללה מלך ירדן מתח ביקורת קשה על התנהלות ישראל בהר הבית ואיים שפרובוקציה ישראלית נוספת במסגד תפגע ביחסים בין המדינות וביציבות האזור. האמירה הזו לא עברה בשלום בירושלים, וישראל העבירה מסר תקיף ויוצא דופן למלך: "גם לירדן חלק באחריות למהומות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסר החריף שהועבר בדרג הבכיר ביותר נטען כי "מי שאיפשר למתפרעים פלסטינים לישון במסגד אל אקצא מצוידים בסלעים, זיקוקים ובקבוקי תבערה בניגוד לסטטוס קוו זה הוואקף - שנמצא באחריות ירדן". בירושלים קראו לעבדאללה להכיר במעורבות של ירדן בהסלמה ואמרו לו: "אל תברח מאחריות".

עם זאת, מקור ישראלי בכיר הבהיר שאין שום כוונה להסלים את היחסים עם ירדן. "עם כל הרגישות לדעת הקהל הערבית, אי אפשר להטיח האשמות קשות נגד ישראל ולהתחמק מאחריות לשמירת השקט והנהלים בהר", אמר.

בתגובה לדברים אמר גורם מדיני בכיר כי מסר כזה לא הועבר לירדן וכי מערכת המסרים שעוברת בין ישראל לירדן אינה מאופיינת בלשון כזאת. לדברי הגורם, ממשלת ישראל מעוניינת בהמשך שיתוף הפעולה בין המדינות.

"מודאג שהתוכנית תבטל את פתרון 2 המדינות" (צילום: רויטרס, חדשות)
"גם לך יש אחריות". עבדאללה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"נתניהו רוצה לגרום לפיצוץ?"

במקביל, ישראל סופגת ביקורת גם בקהילה הבינלאומית. דיפלומטים בכירים שמשרתים כאן טוענים שישראל מזיקה לעצמה בהכרזות מתלהמות על היד הקשה שהיא מתכוונת לנקוט נגד מפגינים פלסטינים ועל ההחמרה בענישה. עם זאת, איש מהם לא מפקפק בזכותה של ישראל להגן על עצמה ועל אזרחיה.

אתמול חידד עבדאללה את הביקורת על מדיניות ישראל. בפגישה עם חברי כנסת ערבים מהרשימה המשותפת הבהיר המלך שהר הבית שייך רק לאסלאם. "אין שם שותפות והמתחם לא יחולק", אמר.

בשיחתו עם חברי הכנסת טיבי, זחאלקה, תומא סלימאן, אבו עראר וסעדי שאל עבדאללה: "מה רוצה נתניהו במעשים אלה, לגרום לפיצוץ?" המלך הירדני הוסיף כי הוא עוקב מקרוב אחר המתרחש בירושלים והדגיש כי ישוחח בנושא "עם כל מנהיגי העולם באו"ם בשבוע הבא".

ח"כ טיבי אמר כי המצב בירושלים והאזור עלול להתלקח אם ממשלת ישראל לא תחזור בה מהצעדים החדשים שהיא נוקטת בשבועות האחרונים. ח"כ אבו עראר הוסיף כי ביקש ממלך ירדן "ללחוץ על ישראל בכל דרך אפשרית בכדי לעצור כניסת היהודים למתחם אל-אקצא".

בהכנת הידיעה השתתף ערד ניר.