מאיים. חאלד משעל (צילום: רויטרס)
"מגעים חיוביים". משעל | צילום: רויטרס

בריאיון לעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" התייחס ראש הלשכה המדינית של חמאס למשא ומתן המתנהל עם ישראל בנוגע לרגיעה ברצועת עזה. "המגעים חיוביים, אך עד כה לא הצלחנו לגבש הסכם", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי משעל השיחות סובבות סביב חמש בעיות עיקריות מהן סובלים תושבים הרצועה: שיקום נזקי מבצע צוק איתן, הסרת המצור ופתיחת מעברי הגבול, מציאת פתרון ל-50 אלף עובדי ממשלת חמאס לשעבר שכיום הם מובטלים והרשות הפלסטינית מסרבת להכיר בהם, הקמת נמל ימי ושדה תעופה ברצועה ולבסוף נושא התשתיות - המים, חשמל וכבישים.

לטענת ראש הלשכה המדינית של חמאס, דיפלומטים בכירים בהם גם שליח הקוורטט לשעבר טוני בלייר כבר העלו את עניין הפסקת האש למספר שנים בפני הארגון וכינו אותו "רגיעה". בתגובה אמר משעל: "אנחנו לא צריכים להירגע ולא להפסיק האש - אנחנו לא צריכים תנאים חדשים".

האחריות על כתפיו. בלייר (צילום: חן גלילי, ShiloPro)
הציע רגיעה בעבר. בלייר | צילום: חן גלילי, ShiloProבריאיון הבהיר משעל כי המטרה של הצדדים הינה להגיע להסכם רגיעה שיימשך מספר שנים. "אנחנו לא רוצים מלחמות, אבל יש התנגדות לגיטימית נגד הכיבוש שתישאר קבועה כל עוד יש כיבוש והתנחלות", הדגיש.

לטענתו של משעל חמאס היה פתוח לכל מאמצי השיחות כל עוד לא באו על חשבון האינטרס הלאומי הפלסטיני. הוא סיכם את מצב השיחות באמצעות משל: "אנחנו רוצים את הענבים, לא להרוג את השומר של הכרם - זה הפתרון למצב של עזה".