א-סיסי ואבו מאזן, ארכיון
א-סיסי ואבו מאזן, ארכיון | צילום:

פחות משבועיים לאחר שהאש בין ישראל לפלסטינים בעזה פסקה, נשיא מצרים מציג תכנית שלום כוללת ושאפתנית במיוחד בין הצדדים: על פי דיווח הבוקר (שני) של כתבת גלי צה"ל אילאיל שחר, במהלך פגישה ביניהם השבוע הציג עבד אל פתח א-סיסי תכנית להקמת המדינה הפלסטינית בשטח חצי האי סיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, מדובר בתכנית שנרקמה בשבועות האחרונים והוצגה בפני אבו-מאזן בפגישה שהתקיימה בין השניים שלשום בקהיר. התוכנית כוללת הצעה מצרית להעביר לידי הרשות הפלסטינית 1,600 קילומטרים רבועיים משטחה של מצרים, שטח שבו תוקם המדינה הפלסטינית.

נשיא מצרים מציע למעשה להגדיל את שטח רצועת עזה פי חמישה לעומת שטחה כיום. אל המדינה הזו אמורים לשוב הפליטים הפלסטינים והיא תהיה מפורזת. בנוסף, על פי ההצעה המצרית, הרשות תקבל אוטונומיה בערים הפלסטיניות בגדה המערבית - ובתמורה יוותר אבו מאזן על התביעה לחזור לגבולות 67'.

חופי סיני - מלאים בפסח (צילום: חדשות 2)
מדינה פלסטינית לחופי סיני? | צילום: חדשות 2

על פי גורמים המעורים בפרטי ההצעה, נשיא מצרים הפעיל לחצים כבדים על אבו-מאזן להיענות להצעה, אך הוא דחה אותה על הסף. גם האמריקנים היו בסוד העניינים, ואף נתנו אור ירוק ליוזמה. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו עודכן בפרטי ההצעה, אך לא הציגה בפני חברי הקבינט המדיני-ביטחוני.

התכנית המפתיעה הזאת היא לא פרי מוחו הקודח של נשיא מצרים א-סיסי בלבד, תכנית דומה הועלתה לפני כשמונה שנים על ידי אקדמאיים ישראליים, כמו גם על ידי ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר גיורא איילנד. אז דחה הממשל המצרי את ההצעה על הסף. על פי הערכות שונות, ההצעה הנדיבה של הנשיא המצרי, נובעת בין היתר מהקושי של צבא מצרים להתמודד עם ארגוני הטרור בסיני.