הממשל עוקץ את נתניהו, ארכיון (צילום: AP)
אובמה ונתניהו, ארכיון | צילום: AP

דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי התייחסה הערב (שני) לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מעל בימת האו"ם ומתחה ביקורת על חלק מהצהרותיו. "סיווגנו את שני הארגונים כארגוני טרור, אבל דאעש מהווה איום אחר על האינטרסים של המערב ועל ארה"ב", אמרה סאקי על המשוואה שיצר נתניהו בין הארגונים, וקריאתו לעולם להיאבק בשניהם בו בעת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו לא מאמינים שראש הממשלה נתניהו, או כל אחד אחר בישראל, רומז שארה"ב תצא למבצע צבאי נגד חמאס. שניהם ארגוני טרור, תחת הההחלטה של ארה"ב, אבל אנחנו רואים בעין שונה את האיומים", הדגישה סאקי בתשובה לעיתונאים במחלקת המדינה.

דוברת מחלקת המדינה נשאלה גם על ההכללה שעשה ראש הממשלה ביחס לארגונים הסונים והשיעים, כמי ששואפים ליצור מובלעות של אסלאם קיצוני. "אנחנו לא מסכימים עם ההגדרה הזו", הבהירה סאקי גם ביחס להצהרה זו.

דאע"ש - הסוף? ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא חמאס". דאע"ש, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"אין צורך ברטוריקה מתלהמת"

בנאומו כינה ראש הממשלה את מהלכיה של אירן מול מעצמות המערב כ"מתקפת קסם" וקרא שלא ללכת שבי אחריה. "אני יכולה להבטיח שכל הסכם שיושג לא יתבסס על 'מתקפת קסם' או איך שזה ישפיע עלינו אלא על העובדות", אמרה דוברת מחלקת המדינה בתגובה וציינה כי השיחות עם אירן חשובות כצעד ראשון לאינטגרציה עם המערב.

גם הגדרתו של נתניהו ביחס למועצת זכויות האדם של האו"ם כ"מועצת זכויות הטרוריסטים" לא עוררה אהדה במחלקת המדינה. "אנחנו לא מסכימים עם ההגדרה הזו, בהחלט הבענו בעבר את הדאגה מפעולות שננקטו אבל התשובה היא לא", הדגישה הדוברת. "אני חושבת שדיברנו על הדאגות שלנו בעבר, אבל אנחנו לא רואים צורך ברטוריקה מתלהמת".

דוברת מחלקת המדינה הדגישה את המאמצים שעושה ארה"ב מול האיום הגרעיני מאירן אך יצרה הפרדה, גם כאן, בינו לבין האיום שמציב דאע"ש. "שני האיומים חשובים. אנחנו משקיעים הרבה זמן ואנרגיה בגלל שאנחנו מודאגים כמו ישראל מכך שאירן תשיג נשק גרעיני", הבהירה סקי. "אנחנו גם מודאגים מהאיום של דאע"ש ולכן כל המאמצים שאנחנו משקיעים".

נתניהו באו"ם, השבוע
נתניהו באו"ם | צילום:

בנאום שנשא הערב באו"ם ניסה ראש הממשלה ליצור משוואה בין דאע"ש וחמאס והמאבק בגרעין האירני. "בשבוע שעבר מדינות רבות באו"ם הריעו לנשיא אובמה שרוצה להלחם באיום של דאע"ש", אמר. "אותן מדינות מתנגדות לישראל על עמידתה מול חמאס. הן לא מבינות שחמאס ודאע"ש הם ענפים של אותו עץ רעיל, לשניהם יש את אותה אמונה פנאטית שאותה הם רוצים להשית. "המוסלמי יצעד בכל מקום כארגון ויגרום לכל העולם להבין מה זה טרור ולהרוס את הדמוקרטיה".

הוא קרא לעולם לפעול לפירוקה של אירן מנשק גרעיני כמהלך משלים למאבק בארגון המדינה האסלאמית. "חייבים לנצח את דאע"ש, אבל לפרק את דאע"ש ולהותיר את אירן כמדינת סף גרעינית, זה לנצח בקרב ולהפסיד במלחמה", אמר וניסה לרתום את המדינות למאבק בתוכנית הגרעין. "המלחמה באסלאם הקיצוני היא כזו שלר ניתן להפריד בין הקבוצות. הקרב של ישראל בחמאס הוא לא רק שלנו, אלא גם שלכם. ישראל נלחמת בפנאטיות היום, שהמדינות שלכם ייצטרכו להילחם מחר".

נתניהו לא פסח בדבריו החריפים גם על מועצת זכויות האדם של האו"ם והאשים אותה בצביעות. "ישראל עשתה הכול כדי לצמצם פגיעה באזרחים וזכתה לגינוי. מועצת זכויות האדם של האו"ם שולחת בכך מסר - השתמשו בילדים כבמגן אנושי, כי זה עובד למרבה הצער. בכך שאתם נותנים לכך לגיטימציה, הפכה המועצה ל'מועצת זכויות הטרוריסטים'", הצהיר. "אנחנו חיים בעולם שיש בו טרור בכל מקום, פעילים פוליטיים בעזה, נערות בניגריה, טובחים במאות בעירק ובסוריה, וחצי מההחלטות של המועצה מכוונות לישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, במקום שבו אפשר לדון ומיעוטים חיים בחברה פתוחה באופן אמיתי".