לקראת תוכנית השלום של טראמפ: בירושלים וברמאללה ממתינים בדריכות ל"עסקת המאה" של נשיא ארה"ב שתוצג ככל הנראה בתחילת יוני, אחרי השלמת הרכבת הממשלה וסיום חג הרמדאן. למרות דברי יועצו הבכיר וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, שקרא "לשמור על ראש פתוח" והדגיש שהתוכנית תדרוש פשרות משני הצדדים, מתברר כי ממשלת נתניהו לא מודאגת במיוחד מפרטיה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהקלטה שהגיעה לידי "החדשות" מה-Jewish Insider, נשמע שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, כשהוא די בקיא בפרטי התוכנית ורגוע לחלוטין לגבי אותן פשרות. את הדברים אמר דרמר ביום שלישי בקבלת פנים שקיים ממשל טראמפ עם מנהיגים יהודים בבית הלבן לרגל חג הפסח.

"אני יודע שהרבה אנשים מוטרדים מכך שתוכנית השלום תצא לאור בקרוב אבל אני חייב לומר, כשגריר ישראל, אני סמוך ובטוח שהממשל הזה, לאור תמיכתו בישראל, יתחשב בצרכים החיוניים של ישראל בכל תוכנית שיציג", אמר דרמר. "המפתח לשלום הוא להנמיך ציפיות. אז אני חושב שאתם כבר בדרך".

רון דרמר. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
רון דרמר. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

דרמר ציין שהוא "אופטימי" לגבי תוכנית השלום לאור "השינוי האמיתי שמתרחש בעולם הערבי" בכל הקשור ליחס לישראל. "זה משהו שאנשים לא הפנימו עדיין", אמר דרמר. "בעוד אני תמיד נמנע מלהאשים נשיאים אמריקניים, מזכירי מדינה או שליחים מיוחדים בכישלון השלום, כל מי שעושה זאת לא מבין למה אין שלום. הפלסטינים מוכרחים 'לחצות את הרוביקון'. זה תלוי רק בהם".

עוד אמר השגריר בוושינגטון: "מה שאפשר לעשות זה להיות שליחים טובים או גרועים בהבאתם לנקודה הזאת. אני לא יכול לחשוב על שליחים טובים יותר, בעלי קשרים טובים יותר עם ישראל והעולם הערבי, כדי לנצל את ההזדמנות ההיסטורית הזאת".

מאמינים באוטונומיה בלבד? (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
קושנר, נתניהו וטראמפ. ארכיון | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

דרמר ציין כי היה לו חשוב לנכוח באירוע כדי להכיר תודה בתמיכה של הנשיא טראמפ בישראל "רק ב-12 החודשים האחרונים". דרמר הודה לנשיא על הגיבוי שהוא מעניק לישראל "הן בדיבורים והן במעשים" במאמציה להגן על עצמה מפני אירן וסוריה.

"זה נכון ש'בכל דור ודור קמים עלינו', אבל נדיר מאוד שיש נשיא כמו הנשיא טראמפ וממשל כמו ממשל טראמפ. זה לא קורה בכל דור. ישראל והעם היהודי התברכו בממשל ידידותי אמיתי", אמר דרמר.

"לא יהיה סיפוח לפני הצגת התוכנית"

מוקדם יותר אתמול אמר שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, כי ישראל לא צפויה לקדם סיפוח של חלקים מיהודה ושומרון לפני פרסום התוכנית של טראמפ. בשיחה עם עיתונאים בניו יורק דנון התייחס לדברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון ל"פגוש את העיתונות" בעד החלת ריבונות וסיפוח התנחלויות.

"אני מאמין שנכבד את מאמצי הממשל", אמר דנון. "אני לא חושב שנראה צעדים משמעותיים מצד הממשלה שלנו עד שנראה את התוכנית. נחכה, נדון ואז נחליט".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון (צילום: רויטרס, חדשות)
דני דנון, שגריר ישראל באו"ם. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

קודם לכן דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי קושנר אמר בפני קבוצה של כ-100 שגרירים מרחבי העולם כי תוכנית השלום של טראמפ לסכסוך הישראלי-פלסטיני תיחשף אחרי סיום חג הרמדאן, בתחילת חודש יוני. את הדברים אמר יועצו וחתנו של הנשיא במהלך אירוע של מחלקת המדינה בוושינגטון.

לפי גורם המעורה בדברים, קושנר הפציר בשגרירים "לשמור על ראש פתוח" לגבי התוכנית של טראמפ למזרח התיכון, שלדבריו תדרוש פשרות משני הצדדים. לדברי הגורם, קושנר אמר שהתוכנית תיחשף אחרי הרכבת הממשלה בישראל ואחרי החג המוסלמי, שמסתיים בתחילת יוני.

"כולנו נידרש למצוא פשרות סבירות שיהפכו את השלום לאפשרי, אך התוכנית לא תאיים על ביטחונה של ישראל", אמר קושנר. לתוכנית שני מרכיבים מרכזיים: חלק פוליטי שמטפל בסוגיות הליבה הפוליטיות כמו למשל מעמדה של ירושלים, וחלק כלכלי שמטרתו לסייע לפלסטינים לפתח את הכלכלה שלהם. שליחו של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, אישר את הפרטים.