קרב הגרסאות בין פולין לישראל סביב תקרית היריקה על שגריר פולין בישראל נמשך: השגריר עצמו הכחיש הערב (רביעי) את הטענות שנשמעו מצד היורק על כך שעובד בשגרירות קרא לעברו התבטאות אנטישמית וכינה אותן הזויות ושקריות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"קראתי כמה טענות הזויות על התנהגות ושפה לא ראויה מצד איש אבטחה בשגרירות פולין בישראל", צייץ השגריר מארק מגירובסקי. "זה פשוט לא נכון. הוא איש נאמן, חרוץ, מאומן היטב ועדין. בחודשיים שהוא עובד אצלנו הוא פגש יותר מאלפיים איש, ללא אף תלונה".

קודם לכן פרסם משרד החוץ הפולני הודעת גינוי רשמית לתקרית החריגה שהתרחשה אתמול מחוץ לבניין השגרירות בתל אביב. "משרד החוץ מביע דאגה מהמתקפה הפיזית והמילולית נגד שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי, שאירעה ביום שלישי, 14 במאי, מול הנציגות הדיפלומטית של פולין בתל אביב", נכתב בהודעה. "כל פעולה מסוג זה שמכוונת נגד סגל דיפלומטי ראויה לכל גינוי".

שגרירות פולין בישראל (צילום: רויטרס, חדשות)
שגרירות פולין בישראל | צילום: רויטרס, חדשות

בהודעה נמסר גם כי שגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי, זומנה לשיחת נזיפה במשרד החוץ הפולני. במהלך השיחה אזרי היא גינתה את התקרית והבטיחה שהרשויות בישראל יסייעו כדי לברר את נסיבות האירוע במלואן.

"לצד הקריאה לפעולה מהירה של משטרת ישראל במעצר התוקף, אנו קוראים לרשויות בישראל להבטיח שדיפלומטים פולנים יזכו להגנה ראויה ואפקטיבית בישראל, כפי שקורה עם דיפלומטים ישראלים בפולין", נכתב בפנייה. "אנו מקווים שהרשויות בישראל יעשו כל מאמץ להביא לדין את האחראים ולמנוע הישנות של מקרים דומים המכוונים נגד דיפלומטים".

"עובד השגרירות כינה אותי 'יהודון'"

אריק לדרמן, תושב הרצליה בשנות ה-60 לחייו, הוא החשוד ביריקה שנעצר לאחר שבשגרירות פולין בישראל הגישו נגדו תלונה רשמית. הערב הוא התנצל על המקרה וטען כי "נתקלתי ביחס מכפיש מצד אחד מעובדי השגרירות אשר כינה אותי בשפה הפולנית בכינוי יהודון".

"אני מבקש להביע את התנצלותי על האירוע שאירע אתמול", הוסיף לדרמן שתיאר כי "משפחתי חוותה את תלאות השואה בפולין ופנייתי לשגרירות הייתה בענייני השבת רכוש. במסגרת פנייתי זו נתקלתי ביחס מכפיש מצד אחד מעובדי השגרירות אשר כינה אותי בשפה הפולנית בכינוי יהודון. אמירה זו עוררה בי תחושות קשות מאוד".

"מיד לאחר מכן עזבתי את הכניסה למשרדי השגרירות והתחלתי לצעוד אל עבר רכבי שחנה ברחוב סמוך לשגרירות", הוסיף. "המדרכות המשובשות באזור הקשו על מעבר נוח, וצעדתי בתמימותי בכביש, כאשר תוך כדי כך הגיח מאחורי רכב אשר צפר לי בחוזקה וגרם לי לבהלה. על כך הבעתי תרעומת כפי שהבעתי ובאופן עליו אני מצר".

עוד אמר לדרמן: "אני מבקש להבהיר כי בוודאי לא ידעתי על זהותו של יושב הרכב או תפקידו ובוודאי שלא ידעתי ששגריר פולין בישראל נמצא ברכב. בעקבות זאת, אבקש להביע את התנצלותי הכנה על שאירע ואף ביקשתי מבאי כוחי לפנות למשרדי השגרירות בבקשה להתנצל בפני השגריר. אני מקווה שבכך האירוע יבוא לכדי סיום ויישמר בפרופורציות המתאימות".