טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ ואבו מאזן, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

תוכנית השלום של ממשל טראמפ לסכסוך הישראלי-פלסטיני לא צפויה לכלול הקמת מדינה פלסטינית, אלא רק אוטונומיה. כך דווח הבוקר (שני) בעיתון "וושינגטון פוסט". לפי הדיווח, התוכנית תוצג באביב או בתחילת הקיץ ותכלול הכרה של מדינות ערב בישראל ותעסוק בהרחבה בצרכי הביטחון שלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"המוח" מאחורי התוכנית, שפרטיה הרשמיים עדיין נשמרים בסוד, הוא חתנו ויועצו המיוחד של טראמפ ג'ארד קושנר שעבד עליה בשנתיים האחרונות מאז כניסתו לתפקיד. טראמפ סיפר למקורביו שב"עסקת המאה" שלו הוא רוצה להפריך את הגישה המסורתית בכל הקשור לפתרון משברים, אולם בשונה מהדיפלומטיה הפרסונלית והבלתי שגרתית שלו עם צפון קוריאה, טראמפ הטיל את עיקר המאמצים על חתנו.

גורמים ערביים המעורים במאמצים של קושנר לא סיפקו פרטים אך רמזו כי התוכנית מתמקדת במתן הזדמנויות כלכליות לפלסטינים וביסוס השליטה הישראלית בשטחים שבמחלוקת. קושנר תיאר את התוכנית ככזו שמתבססת על ארבעה עקרונות מרכזיים: חופש, כבוד, ביטחון והזדמנות.

מאמינים באוטונומיה בלבד? (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
"המוח" מאחורי התוכנית. ג'ארד קושנר | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

במקביל, בעיתון "גארדיאן" הבריטי פורסם מכתב של בכירים לשעבר באיחוד האירופי, בהם שישה ראשי ממשלה ו-25 שרי חוץ, שקוראים לדחות את התכנית בשל היותה לא הוגנת כלפי הפלסטינים. במכתב, שנשלח גם לאיחוד האירופי ולממשלות באיחוד, המנהיגים לשעבר טוענים כי אירופה חייבת לעמוד לצד פתרון שתי המדינות וגינו את המדיניות של ממשל טראמפ שלטענתם היא חד צדדית לטובת ישראל.

"הגיע הזמן שאירופה תתייצב מאחורי התנאים העקרוניים שהציבה לשלום בין ישראל לפלסטין", כתבו הבכירים, שקראו לאימוץ תוכנית שתכלול הקמת מדינה פלסטינית, עם ירושלים כבירה משותפת. "לצערנו, הממשל הנוכחי בוושינגטון נטש את המדיניות האמריקנית ארוכת השנים".

לדבריהם, וושינגטון "הפגינה אדישות מטרידה לסוגיית התרחבות ההתנחלויות" בגדה המערבית וקטעה מאות מיליוני דולרים בכספי סיוע לפלסטינים. בכך, הממשל האמריקני "מהמר בביטחון וביציבות של מדינות רבות הנמצאות על סף דלתה של אירופה".