נועד עם אבו מאזן. ראש השב
נועד עם אבו מאזן. ראש השב"כ ארגמן | צילום: גלעד קוולרצ'יק, חדשות

שלושה חודשים למערכת הבחירות ותוך כדי הקמפיין - מאחורי הקלעים, ישראל ממשיכה במאמצים למצוא דרך לצאת מהתסבוכת שיצרה החלטת הקבינט וחוק הקיזוז: הערב (שבת) פורסם לראשונה בחדשות סוף השבוע כי ראש השב"כ נדב ארגמן נפגש באחרונה עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הפגישה נערכה בניסיון לשכנע את אבו מאזן לחזור בו מסירובו - ולהסכים לקבל את כספי המיסים מישראל, וזאת למרות ההחלטה לקזז מכספי הרשות הפלסטינית את הכסף שהיא מזרימה למשפחות מחבלים. בחודשים האחרונים ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון מחפשים פתרונות יצירתיים למשבר, כדי לשכנע את הפלסטינים לקבל את הכסף: כ-600 מיליון שקלים בחודש. התוצאה בינתיים בשטח היא שעשרות אלפי אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים - לא מקבלים את מלוא שכרם. 

ההצעה של ישראל לרשות הפלסטינית (צילום: החדשות)
צילום: החדשות


ההצעה של ישראל לרשות הפלסטינית (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

בשב"כ סירבו להתייחס לידיעה.

בתוך כך, גורמים בכירים בישראל מזהירים שאם לא יימצא פתרון בקרוב - הרשות הפלסטינית תקרוס כלכלית, והדבר עלול לגרום לכאוס בגדה, זאת בין היתר משום 160 אלף פקידים מקבלים רק חצי משכרם. ההערכה היא שעד סוף החודש הבא ייגמר הכסף הפלסטיני והרשות עלולה לקרוס.

החשש: אחרי עזה, בחמאס ינסו להשתלט גם על הגדה

בסוף חודש אפריל השנה פורסם בכלי תקשורת הפלסטינים כי היו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן דחה את ההצעה הישראלית לקבל את כספי המסים המקוצצים‎, יום לאחר הפרסום במהדורה המרכזית על פגישת החירום בין ראש הממשלה נתניהו לשר האוצר כחלון, שבה דנו השניים באפשרויות לשכנע את אבו מאזן לקבל את יתרת הכסף - כפי שפורסם הערב.

מתבצר בעמדתו. אבו מאזן (צילום: רויטרס, חדשות)
מתבצר בעמדתו. אבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

"אם ישראל תחדל מהפגיעה בביצוע הסכמים אז נהיה מוכנים לנהל איתה דיאלוג ולחיות לצד הישראלים כשכנים", אמר אז אבו מאזן על רקע הפרסום בחדשות כי בעיצומם של המגעים להרכבת ממשלה חדשה, נתניהו וכחלון נועדו ודנו במצבה הכלכלי הקשה של הרשות הפלסטינית מאז שישראל החליטה לקזז את כספי המיסים של הרשות בגלל העברת חלק מהכסף למחבלים.

מדובר בכחצי מיליארד שקלים בחודש שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית, סכום המהווה יותר ממחצית תקציב הרשות. הכספים אמנם שייכים לפלסטינים, אך לפני כמה חודשים ישראל החליטה לקזז מהכספים האלה עשרות מיליוני שקלים. על רקע הדברים הללו, בכיר מאוד ברשות הפלסטינית הזהיר אז בשיחות סגורות מפני ניצול של חמאס את המצב הכלכלי הקשה כדי להשתלט על הגדה המערבית - כפי שהשתלט על עזה לפני עשור.