מחאה בפולין נגד מתן פיצויים ליהודים (צילום: AP, חדשות)
הפגנה בפולין במוצ"ש נגד השבת הרכוש | צילום: AP, חדשות

שוב - משבר דיפלומטי בין ירושלים לוורשה: ברקע גל המחאה החריף בפולין על מתן פיצוי ליהודים שנכסי משפחותיהם נגזלו, משרד החוץ הפולני הודיע הבוקר (שני) על ביטול הביקור של המשלחת הישראלית שאמורה הייתה להמריא היום לוורשה הבירה. כך פורסם לראשונה בכאן 11.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בפולין זועמים על כך שישראל הבליטה את נושא הפיצויים, בעוד שהסיכום המוקדם היה שהפגישות יתמקדו במספר נושאים ולא רק בפיצויים: מטרת המשלחת הישראלית הייתה לדון עם גורמים בממשלת פולין בין היתר גם על סוגיית מתן פיצוי ליהודים שנכסי משפחותיהם נגזלו בזמן השואה, אך לפי הודעת המשרד, "ישראל נקטה שינויים של הרגע האחרון בהרכב המשלחת, באופן שמרמז שהשיחות יתמקדו בעיקר בסוגיות הקשורות בהשבת רכוש היהודים".

הפגנה בפולין נגד השבת רכוש היהודים שנגזל בשואה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

את המשלחת הייתה אמורה להוביל מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי אחרי תכנית עבודה שמתגבשת זה 4 שנים מול 5 ממשלות באירופה להגדלת מעגל זכאי הפיצויים ובשיתוף משרד החוץ. השרה גילה גמליאל כבר התפארה ב"הישג מדיני", עוד לפני שהביקור יצא בכלל אל הפועל, אולם זה כאמור - בוטל.

ח"כ איציק שמולי, יו"ר שדולת הגמלאים וניצולי השואה, אמר בתגובה לביטול הפגישה בנושא השבת הרכוש בידי הפולנים כי "מי שמוכן בכלל לקיים מו"מ עם הפולנים על עצם הזכרון של השואה, שלא יתפלא שבסוף ממיט עלינו חרפה שבה הפולנים בכלל היו קורבן ורכוש יהודי לפני החורבן לא היה ולא נברא. האחריות כולה על הממשלה, שבמקום להיאבק מלכתחילה העמידה את הנרטיב היהודי ההיסטורי למכירה".

התפארה בהישג שלא היה. השרה גילה גמליאל (צילום: פלאש 90, חדשות)
התפארה בהישג שלא היה. השרה גילה גמליאל | צילום: פלאש 90, חדשות

הקונגרס האמריקני חוקק לפני כשנתיים את חוק 447, שמחייב את פולין ומדינות נוספות לשלם פיצויים לניצולי השואה, או לבני משפחותיהם, שהותירו רכוש מאחוריהם במהלך מלחמת העולם השנייה. במוצאי שבת צעדו אלפי פולנים אל שגרירות ארה"ב בוורשה במחאה על הלחץ: ראש הממשלה הפולני מטאוש מורבייצקי אף הצהיר באותו יום כי "לא נאפשר תשלום פיצויים לאף אחד, כי אנחנו אלה שצריכים לקבל פיצויים".