שר החוץ האירני מוחמד זריף אינו סבור כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ רוצה לפתוח במלחמה עם אירן. עם זאת, לטענתו ישנם "גורמים בסביבתו של הנשיא", בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעלולים לדרבן אותו לכך. בריאיון שנתן הלילה (בין רביעי לחמישי) לסוכנות הידיעות רויטרס התייחס זריף לשלל נושאים, בהם הנוכחות האירנית על גבול ישראל, הסיכוי לעימות צבאי עם ארה"ב, הסנקציות האמריקניות החדשות ועוד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני לא חושב שהוא מעוניין במלחמה", אמר זריף על טראמפ, והוסיף: "אבל הוא עדיין יכול להתפתות לזה". זריף תיאר צוות משנה של מקורבים ויועצים, בהם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון בולטון וראש הממשלה נתניהו, שיכולים לדרדר את המצב.

מחאת רשת נגד רה"מ (צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות)
בנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות

בין היתר, רמז שר החוץ האירני כי אותם גורמים עלולים לתכנן "תאונה" מכוונת שתגרום להחרפת המשבר. "כל אלו שעיצבו את המדיניות הנוכחית לא מעוניינים בפתרון מוסכם ללא אלימות. שיהיה ברור: אירן אינה מעוניינת בעימות אך לא תהסס להגן על עצמה".

באשר לנוכחות האירנית במזרח התיכון, זריף הבטיח כי כוח קודס, בפיקודו של קאסם סולימני, ישאר בסוריה ועירק בזמן הקרוב. "אנחנו נישאר עירניים", הזהיר. "לא נוותר על המאבק הזה ונעזוב ככה סתם".

סולימני וטראמפ. "לא מעוניינים בעימות" (צילום: רויטרס, חדשות)
סולימני וטראמפ. "לא מעוניינים בעימות" | צילום: רויטרס, חדשות

השבוע החריף הממשל האמריקני את הסנקציות על אירן והודיע כי יטיל עונשים וקנסות על כל חברה או מדינה שתקנה ממנה נפט. זריף הודה כי צעדים אלו פוגעים בכלכלה ובאזרחים האירניים, אך הבטיח כי בטהרן יודעים להתמודד עם המצב. "כבר יש לנו דוקטורט בלעקוף סנקציות", אמר. "אני לא אגיד למי נמכור, כי אם אגיד את זה לא נוכל למכור להם".

בנוסף לסנקציות הכלכליות, בתחילת החודש הכריזה ארה"ב על משמרות המהפכה כארגון טרור, צעד חריג שהפתיע גם את האירנים. "זו החלטה אבסורדית", אמר זריף, אך הבטיח כי מדינתו תנהג בזהירות: "אין לזה השלכות מעשיות, האמריקנים לא שינו את כללי המשחק, את כללי הפתיחה באש מול כוחותינו. את זה לא ניתן להם לעשות".

"כל עוד הם שומרים על כללי המשחק, על ערוצי התקשורת הנוכחיים, על הנהלים הקיימים, לא נפריע לצי האמריקני לעבור במיצרי הורמוז, וגם לא נעצור ספינות מערביות בכלל. למרות שאנחנו רואים בנוכחות האמריקנית במפרץ הפרסי כוח שמערער את היציבות האזורית, כל עוד הם שומרים על הסטטוס קוו אנחנו לא ננהג בפזיזות או נסגור את המיצרים".