כבר כמעט 4 שנים שג'ונתן פולארד נאלץ לשמור על שתיקה במסגרת תנאי השחרור שהוטלו עליו לאחר ששוחרר ממאסר של 3 עשורים בגין ריגול לישראל. יונה לייבזון, שליחת החדשות לארה"ב, תפסה אותו לריאיון בלעדי שישודר הערב (שלישי) במלואו במהדורה המרכזית - שבו הוא מספר עד כמה הוא מאוכזב מהמדינה ומהטיפול שלה בו ובאשתו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את ג'ונתן ראינו במסעדה בניו יורק, אוכל עם רעייתו. תחילה סרב לשתף פעולה ואז הוא החליט לשבור שתיקה: "אם למדינה לא אכפת ממישהו כמוני, שהיה 30 שנה בכלא בשם המדינה והעם בישראל, אז כמה דאגה אפשר להראות, להפגין או להרגיש כלפי מישהו במדינה... החל מהחיילים שלנו ועד האזרחים?".

בנובמבר האחרון פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי ישראל ביקשה באופן רשמי לאפשר לפולארד למצות את הדין בישראל, אך ארה"ב סירבה. לפי הפרסום, במקביל למאמצים נוספים ובראשם פנייה של נתניהו לנשיא ארה"ב טראמפ בבקשה לאפשר לפולארד לשוב לישראל, ישראל פעלה גם במישור הביורוקרטי והגישה בקשה רשמית למשרד המשפטים האמריקני לאפשר לפולארד למצות את הדין בישראל בהסכם מוסדר בין המדינות.

ג'ונתן ואסתר פולארד (צילום: המטה לשחרור פולארד, חדשות)
פולארד ורעייתו זמן קצר לאחר השחרור | צילום: המטה לשחרור פולארד, חדשות

בחודש אוקטובר הגיעה התשובה השלילית החד משמעית: משרד המשפטים האמריקני דחה את הבקשה הרשמית של ישראל. הנימוק לסירוב לבקשת ישראל: חומרת המעשים והעבירות שביצע פולארד בשנות ה-80' של המאה הקודמת.

גם הבקשה להתחשב בגילו ובמצב בריאותו הרופף של פולארד נדחתה. בין המכותבים לתשובה היה גם קונסול ישראל בניו יורק דני דיין, וככל הידוע לנו המאמצים בישראל למען פולארד נמשכים בערוצים נוספים  הפרשה העיבה מאוד בעבר על היחסים בין המדינות - והממסד האמריקני, מתברר, עדיין מסרב לסלוח.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ישראל נותרה מחויבת להשבת ג'ונתן פולארד לישראל. ראש הממשלה נתניהו העלה את הנושא פעמים רבות מול הממשל האמריקני וכך ימשיך לעשות עד להשבתו לישראל".