צפו בהצהרה של כחלון (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90, חדשות)
נתניהו וכחלון, ארכיון | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90, חדשות

בעיצומם של המגעים להרכבת ממשלה חדשה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון נפגשו היום (ראשון) אך לא כדי לדון בעניינים קואליציוניים. הנושא שעמד בלב הפגישה היה דווקא מצבה הכלכלי הקשה של הרשות הפלסטינית מאז שישראל החרימה את כספי המסים של הרשות בגלל העברת חלק מהכסף למחבלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בכחצי מיליארד שקלים בחודש שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית, סכום המהווה יותר ממחצית תקציב הרשות. הכספים אמנם שייכים לפלסטינים, אך לפני כמה חודשים ישראל החליטה לקזז מהכספים האלה עשרות מיליוני שקלים.

"מוכנים לקבל רק את הכסף במלואו" (צילום: AP, חדשות)
מסרב כבר חודשיים לקבל את הכסף. אבו מאזן | צילום: AP, חדשות

ישראל רצתה להעניש את הרשות הפלסטינית על כך שהיא מעבירה כספים למחבלים. בתגובה, כבר כחודשיים שהפלסטינים מסרבים לקבל כספים מישראל. כיוון שמדובר בסכום ניכר מתקציב הרשות, בירושלים חוששים מפני קריסתה.

נתניהו וכחלון דנו היום באפשרויות לשכנע בכל זאת את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לקבל את מאות מיליוני השקלים מישראל. בשתי הלשכות סירבו להתייחס לפרטים.

"חמאס תנצל את המשבר ותשתלט על הגדה"

בכיר מאוד ברשות הפלסטינית הזהיר בשיחות סגורות לפני כשבוע מפני ניצול של חמאס את המצב הכלכלי הקשה כדי להשתלט על הגדה המערבית כפי שהשתלט על עזה לפני עשור.

דבריו של הבכיר, שתוכנם הגיע לידי החדשות, נאמרו על רקע השקט היחסי ברצועה - והעיניים ששוב מופנות לעבר המשבר המתפתח ברחבי הגדה מאז החליט הקבינט המדיני-ביטחוני ליישם את חוק קיזוז משכורות מחבלים לפני כחודשיים.

ראשי חמאס בעצרת בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
ישתלטו על יו"ש? הנהגת חמאס בעזה | צילום: חדשות

כצעד מחאה על יישום החוק, הרשות נמנעת לקבל את 600 מיליון השקלים מדי חודש. בשל כך, כבר חודשיים ש-30 אלף אנשי צבאי ומנגנוני הביטחון הפלסטינים מקבלים רק מחצית ממשכורתם.

המשכורת הנמוכה הביאה את הבכיר מאוד לומר בשיחות הסגורות: "אנחנו חוששים שחמאס ינצלו את המצב הכלכלי המתדרדר של קצינים שלנו ושל אנשי המנגנונים (חצי משכורת) שלנו, ישלמו כסף - יקנו אותם". הוא הוסיף: "כך חמאס השתלטה על עזה בהפיכה ב-2007 - תשלום שוחד מתחת לשולחן".