המחאה נגד המהלך של טראמפ נמשכת (צילום: פלאש 90, Wisam Hashlamoun, חדשות)
המחאה נגד המהלך של טראמפ נמשכת | צילום: פלאש 90, Wisam Hashlamoun, חדשות

יומיים לפני פתיחת הסדנה של וושינגטון בבחריין, שר האוצר הפלסטיני שוקרי בישארה משגר מסר ומכנה את המהלך "לא מציאותי". השר הבכיר הצטרף לביקורת שנמתחה בגדה וגם בעזה על הפרק הכלכלי בתוכנית השלום של טראמפ ואמר היום (ראשון): "התוכנית שמתחילה ביוזמה כלכלית ואחריה שלום אינה מציאותית - זו אשליה". גם בלבנון מתחו ביקורת על המהלך של הממשל האמריקני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"העם הפלסטיני לא צריך את הפגישות בבחריין כדי לבנות מדינה, הפלסטינים צריכים שלום", הוסיף שוקארי במהלך פגישה של הליגה הערבית בקהיר - שדנה באפשרות להעניק לרשות הפלסטינית "רשת ביטחון כלכלית" על מנת למנוע קריסה.

גם בלבנון מבקשים לא לפתח ציפיות לקראת הוועידה. יו"ר הפרלמנט הלבנוני  נביה ברי התייחס לסדנה ואמר: "מיליארדי הדולרים לא ישנו את המדיניות של לבנון שכוללת פתרון של קבע לפליטים הפלסטינים בלבנון". ברי הדגיש, בעיצומו של המשבר הכלכלי במדינה, כי "מי שחושב שמיליארדי דולרים יכולים לכופף את לבנון ולגרום לה לבגוד בעקרונות שלה - טועה".

מצרים וירדן הודיעו על הרכב המשלחות לוועידה בבחריין, שבה ידונו הצדדים בפרטים שנחשפו. ירדן הודיעה אמש שתשלח משלחת בראשות סגן שר הכלכלה לוועידה בבחריין. בהודעת משרד החוץ הירדני נכתב כי המשלחת תעביר את המסר לפיו "אף פתרון כלכלי לא יחליף פתרון פוליטי שיסיים את הכיבוש הישראלי בגדה המערבית ויקים מדינה פלסטינית". גם מצרים תשלח לבחריין משלחת בראשות סגן שר הכלכלה.

אבו מאזן וקושנר, ארכיון (צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית, חדשות)
אבו מאזן וקושנר, ארכיון | צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית, חדשות

בגדה ובעזה סירבו להצעת 50 מיליארד הדולרים של טראמפ, אבו מאזן אמר אמש בישיבת נשיאות הרשות הפלסטינית כי "אסור לעסקת המאה לעבור כי היא מהווה את סופה של המטרה הפלסטינית". בחמאס הגיבו בזעם ואמרו: "פלסטין לא עומדת למכירה". 

"דיל המאה" של הממשל האמריקני צפוי לכלול השקעות על סך 50 מיליארד דולרים בפלסטינים ובמדינות ערב השכנות לישראל במשך עשור, כך פרסמה היום באופן בלעדי סוכנות הידיעות רויטרס. בבית הלבן אישרו את הפרטים והוסיפו: 5 מיליארד דולרים יושקעו שיצירת מעבר תחבורתי בין הגדה המערבית לרצועת עזה. ארה"ב תציג את התוכנית בוועידת בחריין השבוע: "החלק המדיני יוביל לפריצת דרך במשא ומתן לשלום במזרח התיכון".