ישראלים לא יוזמנו לוועידת בחריין (צילום: רויטרס, חדשות)
ישראלים לא יוזמנו לוועידת בחריין | צילום: רויטרס, חדשות

בבית הלבן החליטו שלא להזמין נציגים ישראלים לועידה בבחריין, על מנת לשמור על האירוע "לא פוליטי", כך דיווח הערב (שני) גורם פוליטי בממשל ארה"ב שביקש להישאר אנונימי. הוועידה, שצפויה להתקיים בבירה מנאמה, הינה השלב הראשון בתכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כבר לפני כחודש הודיעו ברשות הפלסטינית שלא ישתתפו בוועידה, ובכלל כי הרשות ונציגיה הרשמיים מחרימים את תכנית השלום של ג'ארד קושנר, היועץ לבית הלבן שעומד מאחורי התכנית. נציגים מהמגזר העסקי הפלסטיני כן ישתתפו בכינוס, שמטרתו העיקרית להשיג תמיכה לתכנית השיקום של הכלכלה הפלסטינית.

המקור בממשל מסר כי "אנחנו מזמינים אנשי עסקים ישראלים ואנשי עסקים פלסטיניים. אנחנו רוצים לשמור על האירוע א-פוליטי עד כמה שאפשר". גורמים מלשכת רה"מ מסרו בתגובה כי "ההחלטה התקבלה בתיאום בין ישראל לארה"ב".

רק אתמול דווח כי מועד פרסום תוכנית השלום של טראמפ עלול להידחות שוב, לפי ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארה"ב. גרינבלט הבהיר, במהלך ריאיון בוועידה השנתית של הג'רוזלם פוסט בניו יורק, כי החלטה בנושא תתקבל רק לאחר הוועידה בבחריין. גרינבלט גם אישר את החשיפה של עמית סגל במהדורה ולפיה ממשל טראמפ צפוי לאפשר לממשלת ישראל לספח כמה יישובים או חלקים ביהודה ושומרון.

מועד פרסום תכנית המאה - יידחה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות)
מועד פרסום תכנית המאה - יידחה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות

ההצהרה של גרינבלט נאמרה בעקבות בקשת המראיין להתייחסות לדברי שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, שרמז לאחרונה בריאיון ל"ניו יורק טיימס" כי הממשל האמריקני יאפשר סיפוח של כמה יישובים או של חלקים בגדה המערבית. "אני מציע להתמקד בדברים שפרידמן אמר ולא לפרשנות שנתנו לדבריו או לכותרות שחילצו מהם", אמר גרינבלט. "אתן לדבריו לעמוד בכוחות עצמם, ואני תומך בדברים".

לגבי מועד פרסום התוכנית, גרינבלט אמר כי מערכת הבחירות הנוספת בישראל "שינתה לנו את צורת החשיבה בנושא". "עוד לא החלטנו אם לדחות לאחרי 6 בנובמבר", הודה גרינבלט. "אם נרצה לחכות לאחר 6 בנובמבר, את זה נקבע לאחר הסדנה הכלכלית בבחריין". גרינבלט הסביר: "ההגיון הוא שאם נחכה עד שממשלה חדשה תקום זה יהיה בשישה בנובמבר. כרגע אנחנו מרוכזים בבחריין".

כשנשאל אם תחילת הקמפיין לבחירות הבאות בארה"ב עלול לעכב את פרסום תוכנית השלום, השיב: "הנשיא טראמפ יכול לעשות הרבה דברים במקביל. אנחנו לא חושבים שמסע בחירות יעצור את ההישגים בדבר שאנחנו רוצים לקדם".