מתבצר בעמדתו. אבו מאזן (צילום: רויטרס, חדשות)
המשבר ברשות מחריף | צילום: רויטרס, חדשות

ההתבצרות של רמאללה ושל ירושלים שמסרבות להגיע לפשרה על העברת כספי המיסים מעמידות את הרשות בסכנת קריסה, אך כעת נראה כי העזרה לא תגיע גם ממדינות אירופה. באירוע המדינות התרומות בבריסל הבהירו האירופים: "לא נשלים את הפערים שנוצרו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה הגיע בעצמו לוועידת המדינות התורמות בבריסל, אירוע שמתקיים בדרך כלל בדרג פקידים בכירים ושרים - בעיקר כדי לנסות ולגייס את האירופיים ומדינות ערב לעזור מול מה שהוא מכנה מציאות מסוכנת שתביא להידרדרות. אבל הוא לא שומע שם בשורות טובות.

האירופים מפצירים בפלסטינים לקבל את ההחזרים של הכסף מישראל, כאשר מדובר בסכום של כ-8 מיליארד שקלים. עוד הם מבהירים כי הם לא ישלימו את הפערים שנוצרו כתוצאה מהחוק הישראלי לקיזוז הכספים למשפחות המחבלים, מצב בעייתי שכן הפלסטינים מסרבים לקחת את היתרה לאחר קיזוז.

רה"מ הפלסטיני, ארכיון (צילום: AP, חדשות)
רה"מ הפלסטיני, ארכיון | צילום: AP, חדשות

מצד שני, ביקורת חריפה מצד האירופים כלפי הנציגים הישראלים, בהם אנשי מתאם פעולות השטחים, משרד חוץ ומשרד לשיתוף פעולה אזורי בכל הנוגע לחוק הקיזוז. הם טוענים כי מדובר בחוק לא חוקי ואומרים לגורמים הישראליים כי המדינה חייבת לבוא לקראת הרשות כדי לעזור להם לעמוד על הרגליים.

במקביל, בחדר מציגים הישראלים את שיתוף פעולה עם הרשות הפלסטינית בהוצאה לפועל של פרויקטים לשיפור התשתיות ברצועת עזה. מצד אחד החמאס ברצועה מקבל כסף וזוכה לפרויקטים הומניטריים ומן הצד השני הרשות בגדה טוענת שישראל חונקת אותה ומעמידה בסכנה את המשך השליטה שלה בשטח .

למעשה כל הצדדים אומרים - חוק הקיזוז הוא מעשה גמור, אבל בבריסל אומרים למערכת הביטחון כי היא זו שצריכה לחפש רעיונות יצירתיים לשכנע את פלסטינים לרדת מהעץ. במקביל האירופים מנסים לשכנע את הפלסטינים לזנוח את המנגנון הזה של תשלומים לאסירים וללכת על מודל מתקדם יותר של סוג של ביטוח לאומי לכל המשפחות.