אבו מאזן , מחמוד עבאס
רשת ביטחון לאבו מאזן מהעולם הערבי | צילום: רויטרס, חדשות

"מסלול עוקף בחריין" להצלת הרשות הפלסטינית יוצא לדרך: על רקע המשבר הכלכלי הכבד ברשות הפלסטינית, שלדברי בכירים בישראל נמצאת במרחק שבועות ספורים מקריסה מוחלטת, נציגי הליגה הערבית הסכימו היום (ראשון) בקהיר להקים רשת ביטחון כלכלית בניסיון לשמור על יציבותה של רמאללה. במפגש החירום שנערך בבירת מצרים, לקחו חלק שרי האוצר והכלכלה של העולם הערבי והחליטו, בהתאם לסיכום באפריל האחרון, על תמיכה בהיקף של כ-100 מיליון דולרים - כל חודש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מזכ"ל הליגה הערבית אחמד אבו אל-רייט אמר בכנס כי יוזמת הסיוע הפכה לצורך דחוף בעקבות התנאים הקשים שאיתה מתמודדת הרשות. בנוסף, הדגיש המזכ"ל את חשיבות שיתוף הפעולה בכל דרך של תמיכה, בין אם במענקים ובין אם בהלוואות, על מנת להתמודד עם המצב המסוכן שאליו נקלעה הממשלה הפלסטינית. לדבריו, הגירעון של הרשות הגיע ל-700 מיליון דולרים בשנה האחרונה, וזאת בשל חסרונם של כספי המיסים שהיו צריכים להגיע מישראל ומהווים כ-70% מההכנסות של רמאללה.

בהמשך דבריו הפנה אבו אל-רייט אצבע מאשימה כלפי ישראל על מצב הרשות. "לישראל אין שום זכות להפחית כסף מהחזרי המס", אמר. "יש להכיר בענישה הכלכלית של ישראל כלא חוקית". השרים כינו קיזוז הכספים מצד ישראל "התנהגות פיראטית" וקראו לקהילה הבינלאומית לגנות את המדיניות וללחוץ על ישראל להעביר את הכספים במלואם.

לפני כשבוע פרסמה לראשונה דנה ויס בחדשות סוף השבוע כי ראש השב"כ נדב ארגמן נפגש באחרונה עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. הפגישה נערכה בניסיון לשכנע את אבו מאזן לחזור בו מסירובו - ולהסכים לקבל את כספי המיסים מישראל, וזאת למרות ההחלטה לקזז מכספי הרשות הפלסטינית את הכסף שהיא מזרימה למשפחות מחבלים.

נועד עם אבו מאזן. ראש השב
נועד עם אבו מאזן. ראש השב"כ ארגמן | צילום: גלעד קוולרצ'יק, חדשות

בחודשים האחרונים ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון מחפשים פתרונות יצירתיים למשבר, כדי לשכנע את הפלסטינים לקבל את הכסף: כ-600 מיליון שקלים בחודש. התוצאה בינתיים בשטח היא שעשרות אלפי אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים - לא מקבלים את מלוא שכרם. בשב"כ סירבו להתייחס לידיעה.

ההצעה של ישראל לרשות הפלסטינית
צילום: החדשות
ההצעה של ישראל לרשות הפלסטינית
צילום: החדשות

גורמים בכירים בישראל הזהירו שאם לא יימצא פתרון בקרוב - הרשות הפלסטינית תקרוס כלכלית, והדבר עלול לגרום לכאוס בגדה, זאת בין היתר משום 160 אלף פקידים מקבלים רק חצי משכרם. ההערכה היא שעד סוף החודש הבא ייגמר הכסף הפלסטיני והרשות עלולה לקרוס.

החשש: אחרי עזה, בחמאס ינסו להשתלט גם על הגדה

בסוף חודש אפריל השנה פורסם בכלי תקשורת הפלסטינים כי היו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן דחה את ההצעה הישראלית לקבל את כספי המסים המקוצצים‎, יום לאחר הפרסום במהדורה המרכזית על פגישת החירום בין ראש הממשלה נתניהו לשר האוצר כחלון, שבה דנו השניים באפשרויות לשכנע את אבו מאזן לקבל את יתרת הכסף - כפי שפורסם הערב.

"אם ישראל תחדל מהפגיעה בביצוע הסכמים אז נהיה מוכנים לנהל איתה דיאלוג ולחיות לצד הישראלים כשכנים", אמר אז אבו מאזן על רקע הפרסום בחדשות כי בעיצומם של המגעים להרכבת ממשלה חדשה, נתניהו וכחלון נועדו ודנו במצבה הכלכלי הקשה של הרשות הפלסטינית מאז שישראל החליטה לקזז את כספי המיסים של הרשות בגלל העברת חלק מהכסף למחבלים.

מדובר בכחצי מיליארד שקלים בחודש שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית, סכום המהווה יותר ממחצית תקציב הרשות. הכספים אמנם שייכים לפלסטינים, אך לפני כמה חודשים ישראל החליטה לקזז מהכספים האלה עשרות מיליוני שקלים. על רקע הדברים הללו, בכיר מאוד ברשות הפלסטינית הזהיר אז בשיחות סגורות מפני ניצול של חמאס את המצב הכלכלי הקשה כדי להשתלט על הגדה המערבית - כפי שהשתלט על עזה לפני עשור.