נתניהו ופומפאו בביקורו בישראל. ארכיון (צילום: החדשות)
נתניהו ופומפאו | צילום: החדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו חזר הבוקר (ראשון) על כך ששוחח לאחרונה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, וציין כי הבהיר לשניים כי בכוונת ישראל להרחיק את האירנים אל מחוץ לסוריה. "אני חזרתי והבהרתי את העקרונות הבסיסיים שמנחים אותנו ביחס לסוריה" אמר נתניהו. אירן צריכה להסתלק מכל סוריה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד אמר נתניהו: "אנחנו נפעל וכבר פועלים נגד ניסיונות של התבססות צבאית של אירן ושלוחיה גם בקרבת הגבול וגם בעומק סוריה. אנחנו נפעל נגד ההתבססות הזאת בכל מקום שהוא בסוריה".

נזכיר כי ביום שישי דווח על השיחה הטלפונית בין נתניהו לפוטין. ממשרדו של ראש הממשלה נמסר כי השניים דנו בהתפתחויות השונות באזור וסיכמו על המשך התיאום הביטחוני בין המדינות.

עוד הוסיפו בלשכה כי נתניהו בירך את הנשיא לרגל היום הלאומי של רוסיה שנחגג אתמול ועל ההחלטה לקיים את האירוע הרשמי של השגרירות בישראל - בחצר סרגיי בירושלים.

ייפגשו ביום חמישי, פוטין ונתיהו (צילום: רויטרס, חדשות)
פוטין ורה"מ | צילום: רויטרס, חדשות

בתחילת החודש הכחישו גורמים מדיניים בירושלים את ההבנות שעל פי הדיווחים הגיעו אליהם. על פי ההבנות שפורסמו צבא אסד יתפוס את העמדות סמוך לגבול עם ישראל, ובתמורה הרוסים יתחייבו שלא תהיה נוכחות אירנית ושל חיזבאללה באזור.

בסוף חודש מאי נפגש שר הביטחון ליברמן עם מקבילו הרוסי שדנו, בין היתר, בנוכחות האירנית בסוריה. "ישראל מעריכה את ההבנה של רוסיה לצרכינו הביטחוניים, במיוחד בגבולנו הצפוני", אמר ליברמן לעמיתו הרוסי. "חשוב להמשיך את הדיאלוג בינינו ולשמור על הקו הפתוח בין צה"ל לצבא רוסיה בכל הנושאים שעל הפרק".