צעדת השיבה ברצועת עזה‎ (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
המהומות בעזה, השבוע | צילום: AP, חדשות

טורקיה ממשיכה במתקפה נגד ישראל: שר החוץ הטורקי מבלוט צ'וושאולו התראיין הבוקר (חמישי) לכלי תקשורת מקומי - וגינה את פעולות ישראל בעזה ואת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. כשנשאל על פרשת השגריר הישראלי בטורקיה, שעבר בידוק משפיל לעיני המצלמות, השיב: "זה מרדף אחר פוליטיקה זולה, הם (ישראל) מנסים להפוך את עצמם לקורבן".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון לסוכנות TRT Haber אמר שר החוץ הטורקי כי ארצו רוצה שהאו"ם יקבל החלטה בנוגע לירושלים, בעקבות אירועי השבוע האחרון. "חקירת הטבח בעזה צריכה לעבור לבית הדין הבינלאומי בהאג", אמר במהלך הריאיון.

שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בסוגלו (צילום: AP, חדשות)
שר החוץ הטורקי | צילום: AP, חדשות

במקביל לקריאתו לחקירת החשד לפשעי מלחמה מצד ישראל בהאג, שר החוץ הטורקי אמר כי "ועדה עצמאית צריכה להכין דוח על האלימות בעזה - על ישראל לעמוד בפני הדין הבינלאומי".

בימים האחרונים קיים צ'וושאולו עשרות שיחות מדיניות עם עמיתיו מרחבי העולם וביקש מהם לגנות את מעשי ישראל וארצות הברית. הבכיר הטורקי קרא במהלך הריאיון לאו"ם לפעול בהקדם בעקבות העברת השגרירות האמריקנית לירושלים - בניגוד לעמדה הבינלאומית: "על כולם להעביר מסר תקיף לארצות הברית ולישראל".

במקביל למתקפה הטורקית, המריא היום ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה לאיסטנבול לצורך פגישת הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי: יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שלח את חמדאללה להשתתף בכינוס - יחד עם מספר בכירים מהממשלה הפלסטינית.

ארדואן ונתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
ארדואן ונתניהו, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ארדואן: לא נרשה לישראל לגנוב את ירושלים

אמש הצהיר הנשיא הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן כי "אם ישראל תורשה להמשיך ולפעול, העולם ידרדר לכאוס". הוא הוסיף כי ארצו פועלת לפינוי הפצועים מהרצועה. "האו"ם קרס לנוכח האירועים ברצועת עזה", הוסיף ארדואן ואמר כי ארצו פועלת לשכנע את חברי מועצת הביטחון להיות אקטיביים יותר בפעולות נגד האירועים ברצועה. "נעמוד לצד הפלסטינים עם כל המשאבים, לא נרשה לישראל לגנוב מהם את ירושלים".

העימות הדיפלומטי בין ישראל לטורקיה עלה אתמול מדרגה נוספת והפך לקרב השפלות פומביות מול המצלמות. ההחרפה החלה בשדה התעופה "אטאטורק" באיסטנבול כשהשגריר המגורש של ישראל נאלץ לעבור טקס השפלה פומבי בצורת בידוק קפדני ומתועד. בתגובה, ישראל זימנה לנזיפה את הקונסול הטורקי שגם הוא התבקש להציג תעודות בכניסה למשרד החוץ.

מקורב לארדואן: מקווים לעצור את ההידרדרות

גורם בכיר במשרד החוץ העריך אמש כי המשבר מול אנקרה רחוק מסיום: "זה לא נגמר. כל עוד הטורקים רק ביקשו שהשגריר יעזוב, יכולנו לבלוע את הגלולה. טקס ההשפלה של חליצת הנעליים הוא מעשה שאי אפשר לעבור עליו לסדר היום ונצטרך להגיב עליו בדרך נוספת". אמירתו נשענת על ההבנה בישראל שארדואן ימצא הזדמנויות נוספת להשתלח בישראל בחודשים הקרובים.

בשל כך, בירושלים מתכוונים לנקוט בצעדים נוספים נגד טורקיה בעקבות השפלת השגריר איתן נאה, אך אין דעה מגובשת אחת בישראל לגבי התגובה. מספר אופציות שכבר הונחו על השולחן כצעדי תגובה להשפלת השגריר הוצגו לראש הממשלה נתניהו - וסל התגובות שנשקל בדרגים המדיניים מתחלק לשלוש אפשרויות: הראשונה, כוונה לבחון הכרה בחבל הכורדי כמדינה עצמאית. השנייה, קידום מהלך להכרה בשואת הארמנים, מהלך שנבלם עד היום בממשלות נתניהו. השלישית, פגיעה באינטרסים הכלכליים של טורקיה, מתווה פחות ריאלית. במשרד החוץ סירבו להתייחס לדברים.

בעוד בירושלים מתלבטים כיצד להחריף את הצעדים נגד אנקרה ולמרות ההשתלחות הטרייה שלו, גורמים בסביבת הנשיא ארדואן מבקשים להרגיע את המשבר ולהימנע מהסלמה. מקורבים לנשיא הטורקי מבהירים כי המשבר עם ישראל הגיע לידי מיצוי וכי אין להם אינטרס בהידרדרות נוספת.