אבו מאזן וריבלין, ארכיון (צילום: רויטרס, מרים אלסטר / פלאש 90)
אבו מאזן וריבלין, ארכיון | צילום: רויטרס, מרים אלסטר / פלאש 90

הגינוי הישראלי לנאום אבו מאזן נמשך: הערב (רביעי) הגיב נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, במהלך ביקורו באתיופיה, לדבריו של יו"ר הרשות הפלסטינית בנוגע לשואה - וכינה אותם "רעיונות אנטישמיים חשוכים". בתוך כך, הרשות הפלסטינית הבהירה בעקבות גל הגינויים: "אבו מאזן לא הכחיש את מעשי הטבח של היהודים, ובכלל זה השואה" - כך אמר בכיר הרשות, סאיב עריקאת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך ארוחת ערב ממלכתית שנערכה בארמונו של נשיא אתיופיה מולאטו טסהומה התייחס ריבלין להתבטאויותיו האחרונות של יו"ר הרשות הפלסטינית. "אני מוכרח להתייחס לדבריו המזעזעים של עבאס מהימים האחרונים - כיצד מנהיג המבטא רעיונות אנטישמים חשוכים כאלה יכול להציג עצמו כ'פרטנר לשלום'?"

"לא אנחנו אמרנו את הדברים, הוא בחר לומר אותם בקולו, והגיע הזמן שכל מדינות העולם יקשיבו", הוסיף. "עם אנטישמיות לא מייצרים 'הידברות', אין משא ומתן על אנטישמיות", ציין הנשיא. "מדינת ישראל תמיד תבקש שלום עם שכניה, אבל לעולם לא תשלים עם אלה שאינם מכירים בזכותה להתקיים".

גם נתניהו גינה: "אנטישמיות בזויה"

עוד התייחס ריבלין ליהודים שעלו מאתיופיה, אותם כינה "היהלום שבכתר במדינת ישראל": ריבלין הוסיף כי "הם גאים להיות ישראלים בדיוק כפי שהם גאים במסורת האתיופית שלהם. הקהילה הזו גידלה נשים וגברים מופלאים, מנהיגים בפוליטיקה, במדע, בעסקים, בבריאות וברפואה, בתרבות ובספורט". הנשיא ריבלין הודה למארחו ואמר: "כבוד הוא לי להיות הנשיא הישראלי הראשון שמבקר באתיופיה. עבורי, עבורנו, זהו רגע היסטורי".

עוד התייחס הנשיא לקווי הדמיון בין המדינות ואמר: "המאבק לחופש, האומץ והנחישות, מאחדים את מדינותינו. היום מדינת ישראל היא מדינה חזקה, מדינה יהודית ודמוקרטית גאה, שרואה בחופש הדת לכולם - את אחד מערכי הליבה שלה. חופש דת מלא למוסלמים, לנוצרים וליהודים. ערכינו היהודיים והדמוקרטיים מחייבים אותנו לעשות כל שביכולתנו כדי שכל אזרחי ישראל - מוסלמים, נוצרים ויהודים כאחד יוכלו לחיות בשוויון ובשגשוג".

קודם לכן תקף נתניהו את נאום אבו מאזן ואמר: "אבו מאזן שוב מדקלם את הסיסמאות האנטישמיות הבזויות ביותר ונשא עוד נאום אנטישמי". לדברי רה"מ, "בשיא של בורות וחוצפה, הוא טען שיהודי אירופה נרדפו ונרצחו לא בשל היותם יהודים, אלא מפני שעסקו בהלוואות בריבית. כנראה שמכחיש שואה נשאר מכחיש שואה. אני קורא לקהילה הבינלאומית לגנות את האנטישמיות החמורה של אבו מאזן, שהגיע זמנה לחלוף מן העולם".

"מוכנים לקבל רק את הכסף במלואו" (צילום: AP, חדשות)
נאום אבו מאזן מעורר סערה | צילום: AP, חדשות

מהאיחוד האירופי נמסר היום כי דברי אבו מאזן "אינם מתקבלים על הדעת", ופוגעים בפתרון שתי המדינות."השואה ומלחמת העולם השנייה עיצבו את ההיסטוריה המודרנית של אירופה יותר מכל אירוע אחר", נכתב בהודעה. "לימוד השואה נותר מרכזי לבניית החוסן מול כל סוגי השנאה בחברות שלנו. אנטישמיות היא לא רק איום ליהודים, אלא לחברות הפתוחות והליברליות שלנו. האיחוד נותר מחויב להלחם בכל צורה של אנטישמיות או נסיון להצדיק או להקטין את השואה".

בכך הצטרף האיחוד לשורת המגנים, בהם שגריר ארה"ב בישראל, דייוויד פרידמן, שכתב בחשבון הטוויטר שלו כי ייחוס השואה להתנהגות התרבותית של היהודים סביב כסף ובנקים היא שפל חדש עבור המנהיג הפלסטיני. בנוסף לכך אמר פרידמן: "מי שחשב שישראל היא הסיבה לכך שאין שלום, שיחשוב שוב".

גם שליח ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, ביקר בחריפות את דבריו של אבו מאזן: "כולם חייבים לגנות את הערותיו של הנשיא עבאס ללא סייגים". הוא הוסיף כי דבריו של אבו מאזן, מצערים, מבהילים ומייאשים. "אי אפשר לבנות שלום על בסיס כזה".

ירון שניידר השתתף בהכנת הידיעה.