אחרי חילופי המהלומות הדיפלומטיים לאורך היממה האחרונה בין ישראל לטורקיה סביב העימותים בעזה, ארדואן שוב תוקף: הנשיא הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן הבהיר הערב (רביעי) כי לשיטתו "אם ישראל תורשה להמשיך ולפעול, העולם ידרדר לכאוס". הוא הוסיף כי ארצו פועלת לפינוי בפצועים מהרצועה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"האו"ם קרס לנוכח האירועים ברצועת עזה", הוסיף ארדואן ואמר כי ארצו פועלת לשכנע את חברי מועצת הביטחון להיות אקטיביים יותר בפעולות נגד האירועים ברצועה. "נעמוד לצד הפלסטינים עם כל המשאבים, לא נרשה לישראל לגנוב מהם את ירושלים".

העימות הדיפלומטי בין ישראל לטורקיה עלה היום מדרגה נוספת והפך לקרב השפלות פומביות מול המצלמות. ההחרפה החלה בשדה התעופה "אטאטורק" באיסטנבול כשהשגריר המגורש של ישראל נאלץ לעבור טקס השפלה פומבי בצורת בידוק קפדני ומתועד. בתגובה, ישראל זימנה לנזיפה את הקונסול הטורקי שגם הוא התבקש להציג תעודות בכניסה למשרד החוץ.

השגריר בטורקיה עם ארדואן בימים טובים יות (צילום: משרד החוץ)
השגריר בטורקיה עם ארדואן בימים טובים יות | צילום: משרד החוץ

גורם בכיר במשרד החוץ מעריך הערב כי המשבר מול אנקרה רחוק מסיום: "זה לא נגמר. כל עוד הטורקים רק ביקשו שהשגריר יעזוב, יכולנו לבלוע את הגלולה. טקס ההשפלה של חליצת הנעליים הוא מעשה שאי אפשר לעבור עליו לסדר היום ונצטרך להגיב עליו בדרך נוספת". זו אמירה שנשענת על ההבנה שנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ימצא הזדמנויות נוספת להשתלח בישראל בחודשים הקרובים.

בשל כך בירושלים מתכוונים לנקוט בצעדים נוספים נגד טורקיה בעקבות השפלת השגריר איתן נאה, אך כמו בלא מעט מקרים, אין דעה אחת מגובשת בקרב הדרגים המדיניים לגבי אופי אותה תגובה. ישנם שסבורים שצריך לראות לאן ארדואן מתקדם מכאן ואם הוא מתכוון להחריף את הצעדים נגד ישראל.

ישראל תכיר בעצמאות החבל הכורדי? (צילום: רויטרס)
ישראל תכיר בעצמאות החבל הכורדי? | צילום: רויטרס

אלא שבמשרד החוץ נשמעים גם קולות אחרים. מספר אופציות שכבר הונחו על השולחן כצעדי תגובה להשפלת השגריר הוצגו הערב לראש הממשלה נתניהו. סל התגובות שנשקל בדרגים המדיניים מתחלק לשלוש אפשרויות: הראשונה, כוונה לבחון הכרה בחבל הכורדי כמדינה עצמאית. השנייה, קידום מהלך להכרה בשואת הארמנים, מהלך שנבלם עד היום בממשלות נתניהו. השלישית, פגיעה באינטרסים הכלכליים של טורקיה, מתווה פחות ריאלית. במשרד החוץ סירבו להתייחס לדברים.

מקורב לארדואן: מקווים לעצור את ההידרדרות

בעוד בירושלים מתלבטים כיצד להחריף את הצעדים נגד אנקרה ולמרות ההשתלחות הטרייה שלו מהערב, גורמים בסביבת הנשיא ארדואן מבקשים להרגיע את המשבר ולהימנע מהסלמה. מקורבים לנשיא הטורקי מבהירים כי המשבר עם ישראל הגיע לידי מיצוי וכי אין להם אינטרס בהידרדרות נוספת.

לפנות בוקר חזר ארדואן לטורקיה מביקור בלונדון, שם נפגש אמש עם משלחת של "נטורי כרתא". לפיכך נדמה כי אין למנהיג הטורקי דבר נגד היהודים וכי הביקורת שלו מופנית כלפי ממשלת ישראל וראש הממשלה נתניהו. כעת עיניו של ארדואן נשואות לעבר מערכת בחירות הבזק בסוף יוני. אלא שביום שישי יחל חודש הרמדאן ולא מתוכננות למנהיג הטורקי עצרות רבות משתתפים, עובדה שנחשבת למוקש מבחינתו.

צעדות השיבה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
המהומות על גבול רצועת עזה | צילום: רויטרס, חדשות

המילה האחרונה במשבר עם ישראל נאמרה בצהריים בשיחת הנזיפה שאליה זומן ממלא מקום השגריר הטורקי, אומוט דניז, כך שהכדור נמצא עכשיו במגרש של ארדואן. זאת כמובן בתנאי שלא יהיו אירועים בלתי צפויים, כמו התבטאויות מלבות יצרים או פוסטים לוחמניים באינסטגרם. לטורקיה יש הרבה מה להפסיד מהידרדרות נוספת כך שהשאלה נכון לרגע זה, היא לא האם יחזרו השגרירים למקום כהונתם, אלא מתי.