במשרד החוץ מתקיים הערב (ראשון) טקס קבלת הפנים לרגל פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים, בו משתתפים חברי המשלחת האמריקנית בראשות בתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, איוונקה, ובעלה ג'ארד קושנר, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, השליח המיוחד ג'ייסון גרינבלט, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגרירים מ-33 מדינות. הצטרפו לשידור הישיר. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מחר יהיה יום היסטורי עבור עמנו", אמר נתניהו בפתח הטקס. "החלטת טראמפ מחזקת אמת פשוטה - ירושלים היא בירתו של העם היהודי במשך 3,000 שנה. זו הבירה של ישראל 70 שנה ותישאר בירתנו לנצח. תודה הנשיא טראמפ, תודה שחיזקת את הברית בין ישראל לארה"ב". נתניהו אף התייחס לזכיית ישראל באירוויזיון אמש: " מי שלא רצה את ירושלים באירוויזיון יקבל את האירוויזיון בירושלים, בשנה הבאה כאן".

"אני קורא לכל המדינות ללכת בעקבות ארה"ב ולהעביר את השגרירויות שלהן, עשו זאת כי זה הדבר הנכון", המשיך ראש הממשלה. "העבירו את השגרירות כי זה מקדם את השלום. זאת משום שאי אפשר לבסס שלום על שקרים אלא על אמת, והאמת היא שירושלים הייתה בירת העם היהודי מאז ומעולם, ובכל הסכם שלום תישאר בירת ישראל".

בני הזוג נתניהו, הערב (צילום: הלל מאיר / TPS)
בני הזוג נתניהו, הערב | צילום: הלל מאיר / TPS

ראש הממשלה העניק מכתב הוקרה מיוחד לשגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן על מאמציו ותרומתו המיוחדת להידוק היחסים בין שתי המדינות ולהעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

המבנה בשכונת ארנונה, שעבר עבודות הכנה רבות, יהפוך לשגרירות הרשמית של ארצות הברית בירושלים. אתמול בחדשות סוף השבוע כי במשרד החוץ החליטו לאפשר לכל חבר כנסת שירצה להשתתף מחר בטקס.

שגרירות ארצות הברית בירושלים (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

במשרד החוץ שמעו את הביקורת, בין השאר של ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) על כך שהם מדירים חברי כנסת לטובת שגרירים בעבר וחברי סגל דיפלומטי: הם עשו זאת בעיקר בשל החשש מפני תקריות "סלפי" למיניהן, אבל בסוף התרצו והם העבירו אתמול מסר לפיו כל ח"כ שיהיה מעוניין בכך יוכל לבוא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו: "תודה לך הנשיא טראמפ על קיום הבטחתך להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר את השגרירות לכאן". מעבר לכך, בישראל קיבלו את המסר שהועבר על ידי אנשי ממשל טראמפ לפיו לא ייגבו מחירים מצד ישראל להעברת השגרירות, בין השאר מכיוון שגם התכנית המדינית של טראמפ תונח בקרוב מאוד על השולחן.

ברמה הביטחונית, היו שאיימו שהמהלך שעליו החליט טראמפ וממנו נמנעו נשיאים קודמים לפניו יצית את ירושלים ויבעיר את השטח: נכון לעכשיו, לא מזהים במשטרת ירושלים התקוממות או יציאה משליטה בקרב הרחוב המזרח ירושלמי, או בגדה. זה לא אומר בהכרח שאחרי הטקס לא יהיו התפרעויות ושלא יהיו גורמים שינסו להצית את השטח, במיוחד כשאנחנו מתקרבים ל"יום הנכבה", אבל בשלב זה מסתמן שמדובר במתיחות נמוכה יותר ממה שרבים חשבו.

בתוך כך, אתמול השתתפו מאות מפגינים בצעדה שיצאה מגן הסוס שבירושלים לכיוון כיכר צה"ל, נגד המהלך הצפוי ונגד "ריקוד הדגלים" אותו הם מכנים "מצעד השנאה האלים". המפגינים קראו לעצור את הבערת השטח, הפצת השנאה, והפרובוקציה החותרת לדבריהם תחת כל סיכוי לשלום. ההפגנה אורגנה על ידי תנועת עומדים ביחד, שלום עכשיו, עיר עמים, מרצ ירושלים, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני, גוש שלום ו"מחזקים".