הפרות סדר בצעדת השיבה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
ההפגנות בגבול עזה | צילום: רויטרס, חדשות

אחרי המתקפה הטורקית, מצטרפות היום (ראשון) גם ירדן ומצרים לגינויי האירועים האלימים בגבול עזה בסוף השבוע. במסיבת עיתונאים משותפת, קראו שר החוץ הירדני ספאדי ושר החוץ המצרי שוקרי להפסיק את התוקפנות כלפי המפגינים הפלסטינים. "המסלול לעבר השלום עובר דרך זכותם של הפלסטינים למדינה משלהם", אמרו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנו מגנים את התוקפנות הישראלית כלפי חפים מפשע שיצאו לעמוד על זכויותיהם ולהתנגד לכיבוש בדרכי שלום", אמר ספאדי. "שלום וביטחון הם הערכים המשותפים לכל העולם הערבי, אך לא ניתן להשיגם דרך הרג ודיכוי של הכיבוש. המסלול לשלום הוא ברור - קידום הליך השלום והשגת מדינה פלסטינית".

גם שר החוץ המצרי התייחס לאירועים ואמר כי האחריות מוטלת על הקהילה הבינלאומית. "איך אנחנו יכולים לדבר על זכויות אדם כזכויותיהם של הפלסטינים מופרות בצורה כזו? על הקהילה הבינלאומית לעבוד למען השלום".

במקביל אמר היום ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה כי ההפגנות לא הסתיימו. "הדם הזה לא נשפך לשווא. בעזרת האל צעדת השיבה שהשהידים הבטיחו בדמם לא תיעצר עד שתגיע לירושלים ולאל-אקצא בעזרת אללה", אמר.

חילופי ההאשמות בין ארדואן לנתניהו נמשכים

על רקע צעדת חמאס, תקף היום גם הנשיא הטורקי ארדואן פעם נוספת את ישראל ואת רה"מ נתניהו וכינה אותו "טרוריסט". "היי נתניהו, אתה כובש ונוכחותם באדמות האלה הן כיבוש", אמר בנאום טלוויזיוני ששודר בטלוויזיה הטורקית.

הצבא ערוך לכל תרחיש (צילום: חדשות)
כוחות צה"ל בצעדת השיבה | צילום: חדשות
מהומות ברצועה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
עימותים בעזה | צילום: רויטרס, חדשות

"מה שאתה עושה לפלסטינים המדוכאים יהיה חלק מההיסטוריה ואנחנו לא נשכח את זה", טען הנשיא הטורקי שהוסיף: "העם בישראל לא מרגיש בנוח עם מה שאתה עושה". הוא המשיך ואמר כי "אתה חלש מאוד ומוזר מאוד, קודם כל תתעשת".

ארדואן התייחס גם לתקיפות הנרחבות שמבצע צבא טורקיה נגד הכורדים בצפון סוריה - שעל פי דיווחים גרמו לפגיעה גם באוכלוסיה אזרחית - ודחה את הביקורת: "איננו אשמים בכיבוש". לדבריו, "אנחנו מתעסקים עם טרוריסטים. אבל לך זה לא אכפת כי המדינה שלך היא טרוריסטית. זה ברור מה עשית בעזה ובירושלים, אף אחד לא באמת אוהב אותך בעולם".

דבריו של ארדואן הגיעו בתגובה לביקורת שמתח נתניהו על ארדואן, זאת לאחר שהאחרון תקף את ישראל על תגובתה לצעדה בשישי האחרון בגבול הרצועה. הנשיא הטורקי אמר אמש בתגובה כי הוא "מגנה בתקיפות את ממשלת ישראל על המתקפה הבלתי אנושית שלה". הוא גם תקף את מבקריו על ההתערבות הצבאית של ארצו בסוריה. 

"לא שמעתי התנגדות ראויה לציון לטבח של ישראל בעזה, מצד מי שביקרו את המבצע בעפרין", אמר ארדואן. "זוהי ההוכחה הברורה ביותר לחוסר כנותם של אלה שמתרכזים בנו אבל לא אומרים כלום על כך שישראל תוקפת מפגינים על אדמתם שלהם".