ארכיןן (צילום: רויטרס)
ארכיןן | צילום: רויטרס

שבוע בלבד לאחר שהודיעה הונדורס כי תצטרף לארה"ב וגוואטמלה ותעביר את השגרירות לירושלים, אישרה היום (חמישי) גם ממשלת רומניה את הצעת ההחלטה הקובעת כי שגרירות רומניה תעבור אף היא לבירה. כעת תעבור הצעת ההחלטה לאישור שרי הממשלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הממשלה בבוקרשט קבעה כבר מפת דרכים להעברת השגרירות. ליוויו דרגניה, מנהיג הקואליציה בבפועל ברומניה והאיש החזק בבוקרשט, ידיד ישראל מובהק עם קשרים חזקים בארץ, הבהיר הערב כי המהלך חשוב וכי הוא תומך בו. בשבוע הבא ראשת ממשלת רומניה תבקר בישראל, כשנושא השגרירות יהיה אחד הנושאים שהרומנים יקדמו.

"אני ‏מברכת את יו"ר הפרלמנט הרומני על הודעתו היום לתקשורת לפיה רומניה תחל בהליכים להעברת השגרירות הרומנית לירושלים", כתבה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי בחשבון הטוויטר שלה. "זו היתה רוח הפגישה בינינו בשבוע שעבר בבוקרשט, ואני מקווה לראות בקרוב את שגרירות רומניה בירושלים".

מוקדם יותר היום השתתף רה"מ נתניהו באירוע קבלת פנים לסגל הדיפלומטי, לכבוד יום העצמאות ה-70, ודברים שנשא התייחס לנושא העברת השגרירויות. "יש שני דברים שאתם יכולים לעשות כדי לעזור לישראל לחגוג את יום העצמאות הנהדר הזה. הדבר הראשון הוא לדבר נגד אירן", אמר רה"מ. "הדבר השני שאתם יכולים לעשות על מנת לקדם שלום הוא להזיז את השגרירויות שלכם לכאן. אנו שמחים על החלטתו של הנשיא טראמפ להעביר את השגרירות לכאן, היא אומרת דבר פשוט: על השלום להתבסס על האמת".

"הכרה במציאות היא הדרך לבנות שלום. לא ניתן לבנות שלום על בסיס שקרים כי הוא מתרסק על סלעי המציאות", הוסיף. "חשוב לבסס את העקרונות האלה שבסופו של דבר ינחו את השלום. העובדה שלישראל יש עיר בירה, שלעם היהודי יש עיר בירה במשך 3,000 שנים ושמה ירושלים, הינה בלתי מעורערת. הגיע הזמן להכיר בעובדה זו. אני שמח לומר שיש לפחות חצי תריסר מדינות שכעת משוחחות איתנו ברצינות על העברת שגרירויותיהן לירושלים, ותודה גוואטמלה שעשית זאת. יהיו אחרות שילכו בעקבותייך".

עוד הודיע נתניהו כי החליט ש-10 השגרירויות הראשונות שיגיעו לירושלים יקבלו יחס מועדף. "נעזור לכם! כולכם צריכים לעשות זאת. ואני רוצה לומר כמה אנחנו מאושרים לראותכם כאן בבית הנשיא, בבירתנו ירושלים ביום זה, אבל אנו רוצים לראותכם בכל יום. אז 'השנה בירושלים', תודה על כך שבאתם לכאן, תודה על כך שאתם חוגגים את עצמאותנו ואת הולדתנו מחדש כאן במדינה היהודית".