מועצת הביטחון של האו"ם (צילום: AP)
מועצת הביטחון | צילום: AP

מועצת הביטחון של האו"ם התכנבה היום (שלישי) לדיון חירום סביב המהומות האלימות בעזה, בהן נהרגו כ-59 פלסטינים מירי צה"ל. אתמול אמר מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, כי הוא "מודאג מהחדשות שמגיעות מעזה וממספר ההרוגים הגבוה". שגריר כווית לאו"ם הודיע כי הוא יעלה לדיון במועצת הביטחון הצעת החלטה בדבר הגנה על אזרחים פלסטינים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד אמר השגריר מכווית בדיון כי הוא מבקש "לגנות את הטבח שביצעו כוחות ישראל אמש, טבח שהוביל לעשרות הרוגים ופצועים פלסטינים. על מועצת הביטחון להפעיל לחץ על ישראל להפסיק את הפעולות האלה, לבצע חקירה של האירועים ולהעמיד את האחראים לדין".

שגרירת ארצות הברית לאו"ם ניקי היילי יצאה להגנת ישראל בדיון. לדברי השגרירה, "ארצות הברית מצרה על אובדן החיים, אבל אנו רואים כאן מוסר כפול. בשבוע שעבר איראן שיגרה טילים לעבר ישראל והפגינה אלימות - זה היה צריך למשוך את תשומת ליבנו באו"ם". עוד טענה היילי: "בימים האחרונים חמאס תקף כוחות ביטחון ישראלים, גם זה אמור למשוך את תשומת ליבנו".

"ארצות הברית מברכת על דיון למציאת דרכים להפסקת האלימות", המשיכה היילי, "אבל חסרים כאן דיונים על פעילות איראן בשטחים הפלסטינים, לבנון או סוריה, אבל אנחנו לא מתרכזים כאן בגלל זה, אלא בגלל פתיחת השגרירות שלנו בירושלים - אירוע שלא מפריע לשלום אך רבים טוענים כי הוא הסיבה לאלימות, אך זו התחילה זמן רב לפני שמשהו חשב להעביר את השגרירות".

שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי (צילום: הערוץ הרשמי של האו"ם, חדשות)
השגרירה היילי באו"ם | צילום: הערוץ הרשמי של האו"ם, חדשות

"מה אתם תעשו אם המון יתקדמו לכיוון הגבול שלכם?"

לקראת הדיון, שגריר ישראל באו"ם דני דנון הגן על פעולות צה"ל בגבול והסביר: "אם לא נפעל - נראה הרס כמו שהיה במעבר כרם שלום גם בקיבוצים ובמושבים בעוטף. אנו מגנים על האזרחים שלנו". דנון אף האשים את החמאס במתרחש וטען כי הארגון "אחראי לפשעי מלחמה - האחד נגד אזרחי ישראל השני נגד אזרחיו שלו. הוא שולח את אנשיו למוות ומשתמש בהם כמגן אנושי. חבל לנו על כל קורבן, אבל אלו קורבנות של חמאס. אנחנו רק רוצים לקדם פיתרון".

"הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תשים לכך לב - מועצת הביטחון צריכה לפעול נגד פשעי חמאס", קרא דנון בכניסה לדיון. "אני שואל את השגרירים ואשאל אותם בישיבה - מה הם יעשו אם המון אנשים יתקדמו לכיוון הגבול שלהם?".

 

הפגנות אלימות בגבול הרצועה (צילום: רויטרס)
"אלימות חסרת תקדים". עזה, אתמול | צילום: רויטרס

במקביל להתכנסות המועצה, בעולם שחררו גינויים בנוגע להתרחשויות בעזה. משרד החוץ אישר כי השגרירה בבריסל זומנה לשיחה שתתקיים עם בכיר במשרד החוץ הבלגי, שקרא לחקירת האירועים האלימים ברצועת עזה. בנוסף, שר החוץ של צרפת הזהיר מפני המצב הנפיץ במזרח התיכון. "מלחמה עלולה לפרוץ בכל רגע", אמר, והתייחס לאירועים האלימים ברצועת עזה: "אנו מחויבים לביטחונה של ישראל, אך רמה כזאת של אלימות לא מוצדקת".

חוליית מחבלים מנסה לחדור את גדר הביטחון (צילום: דובר צה"ל)
נסיונות לפגוע בגדר, אתמול | צילום: דובר צה"ל

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר אתמול כי הוא אינו לוקח ברצינות את הביקורת הבינלאומית על תגובת ישראל להפרות הסדר ההמוניות. "זר לא יבין זאת", הסביר."ראינו אלימות חסרת תקדים", הצהיר בריאיון למהדורה המרכזית אך הבהיר - חמאס נכשל במשימתו. "גדר המערכת לאורך הרצועה לא נפרצה". לדבריו, מה שחמאס תיכנן זה לפרוץ את הגדר. "ראינו לפחות בשלושה מקרים חוליות חמושות עם מטענים שמנסות להגיע לגדר ולבצע פיגוע. אנחנו נחושים לממש את המשימה שלנו ולהגן על העוטף".

לראשונה: סימני רגיעה (צילום: AP, חדשות)
העולם מבקר - בצה"ל לא מתרגשים | צילום: AP, חדשות

המהומות בעזה זכו לסיקור נרחב בעולם וגררו שלל תגובות ממנהיגי העולם. ארצות הברית מנעה קריאה של מועצת הביטחון באו"ם לפתוח בחקירה עצמאית של האירועים. הפלסטינים מדווחים שתינוקת בת 8 חודשים, לילה רנדור, נהרגה כתוצאה משאיפת גז לאחר שהגיעה עם בני משפחתה למוקדי העימות מול הגדר בעזה - אך דובר צה"ל בערבית טוען היום כי הודעת בית החולים הפלסטיני בנושא אינה אמינה, וכי בידי צה"ל עדויות לכך.