פעם נוספת: רעשים מסתוריים בנציגות ארה"ב (צילום: רויטרס)
שגרירות ארה"ב בתל אביב | צילום: רויטרס

פרסום ראשון: בבית הלבן בוחנים את האפשרות שמזכיר המדינה המיועד, מייק פומפאו, יעמוד בראש המשלחת שתחנוך את השגרירות האמריקנית בירושלים. עם זאת הודעה רשמית טרם יצאה בשל העובדה שמינויו של פומפאו לתפקיד טרם אושר, ויובא מחר (חמישי) לאישור הסנאט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתוך כך, כפי שפורסם ב"החדשות", ועדת הכספים של עיריית ירושלים אישרה העברה של כשישה מיליון שקלים באופן מיידי לצורך סלילת כביש המילוט שדורשים האמריקנים במתחם השגרירות החדש במלון דיפלומט בבירה.

במקביל להכנות הדיפלומטיות, גם מערכת הביטחון מתכוננת לקראת הסלמה אפשרית בשל מעבר השגרירות. בחמאס סימנו את מועד המעבר של השגרירות ויום הנכבה לשיא של הפעילות שלו, ובמערכת הביטחון מבינים שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מתכוון להצטרף ולנצל את האירוע גם הוא. גורם מדיני בכיר הבהיר ל"החדשות" כי "יש מקרים ששווים את המחיר", וזה לטענתו ללא ספק אחד מהם.

פומפאו. "אופציה צבאית בהחלט נשקלת" (צילום: רויטרס, חדשות)
מייק פומפאו, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

עוד הוסיף הגורם כי "אין ארוחות חינם, זה מהלך היסטורי ומשמעותי שלישראל אסור לוותר עליו".

בהקשר הזה הזכיר הגורם כי גם על דוד בן-גוריון איימו באלימות שתפרוץ בעקבות הכרזת המדינה, וזה לא הרתיע אותו. וכך גם לא יעלה על הדעת שנוותר על מהלך היסטורי כזה משמעותי בגלל איומים של הפלסטינים, לדבריו.

לצד זאת ישראל מנסה להרגיע את השטח באמצעות המצרים מול עזה וחמאס, ובאמצעות גורמים בינלאומיים מול הרשות ואבו מאזן. במקביל, הדרג המדיני יצטרך לבחון גם הקלות על האוכלוסיה בגדה, אם המצב הביטחוני יאפשר זאת.