שוב: הפרות סדר סמוך לגבול (צילום: חדשות)
כך רוסנה האלימות מול גבול עזה | צילום: חדשות

מאחורי הקלעים של הרגיעה בגבול עזה: בתום יממה בה נרשמה ירידה משמעותית במפלס האלימות מול גדר המערכת בגבול רצועת עזה, גורם ביטחוני בכיר מאשר הערב (שלישי) לראשונה שהיו מתווכים שונים שפנו לישראל עם רעיונות ל"הודנא" (רגיעה) מצד חמאס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עם זאת, הגורם אמר כי מאחר שאף אחת מההצעות לא כללו ויתורים משמעותיים מצד חמאס, כמו למשל פירוק מנשק או מניעת ההתעצמות הצבאית ברצועה, המגעים לא הבשילו לכדי התנעת שיחות רציניות. בישראל מבהירים בכל זאת כי אם יגיע מסר מצד חמאס שכולל הצעה לפירוז, היא תישקל.

הריסון שנרשם בשטח מעיד על ההצלחה שנחלה המדיניות הישראלית. ההישג הישראלי כלל שני מרכיבים: הראשון, היערכות מראש ותגובה מאוד נחושה של צה"ל שהפתיעה את החמאס. במקביל, הקווים האדומים שהציגה ישראל למצרים עבדו אתמול "שעות נוספות". המסר שהועבר לקהיר: "רסנו את חמאס. כשמשחקים עם הציבור אי אפשר לשלוט בגובה הלהבות וזה עלול להצית את האזור כולו ולגבות מחיר יקר עוד יותר".

לראשונה: סימני רגיעה (צילום: AP, חדשות)
הערכה: חמאס לא מעוניין בהסלמה | צילום: AP, חדשות

לאחר יממה מדממת במיוחד במהלכה נהרגו 61 פלסטינים ונפצעו יותר מ-2,700 בני אדם, הנחת העבודה בשני הצדדים הייתה שאף אחד לא מעוניין בהסלמה ולחמאס היה ברור שישראל לא תוותר. גם המצרים שיחקו תפקיד מרכזי בריסון האלימות בכך שהעבירו מסרים מישראל לפיהם חמאס אכן השיג את שאיפותיו במחאה על הגבול, גם ללא "תמונת ניצחון". הארגון הצליח להעלות את עזה לסדר היום הבינלאומי, אך מבין שהרוגים נוספים לא יביאו להישגים. לפיכך ההערכה בישראל היא שחמאס לא מעוניין בשלב זה בהסלמה.

נתניהו: "חמאס מנסה להגדיל את כמות הנפגעים"

על רקע האלימות בגבול עזה והביקורת שנשמעת בעולם, ראש הממשלה נתניהו התראיין הערב לרשת CBS האמריקנית ותקף את הנהגת חמאס. "הם דוחפים אזרחים, נשים וילדים, לקו האש, במטרה שייפגעו", אמר נתניהו. "אנחנו מנסים לצמצם את כמות הנפגעים והם מנסים להגדיל אותה במטרה להפעיל לחץ על ישראל. זה נורא".

לקראת ממשלה חדשה? נתניהו (צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות)
"חמאס נושא באחריות". נתניהו | צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות

נתניהו הוסיף כי אין אף צבא אחר בעולם שהיה נוהג אחרת מול איום כזה. "אתה נדרש להגן על הגבולות מפני אנשים שאומרים 'אנחנו נשמיד אתכם, אנחנו נסתנן למדינה שלכם'", הוסיף.

לדבריו, צה"ל מנסה להפעיל שלל אמצעים חלופיים כדי להימנע משימוש בנשק חם, אך אלה לא משיגים תוצאות. "אז אתה נותר רק עם אופציות רעות", המשיך. "לצערי הדברים הללו היו יכולים להימנע אם חמאס לא היה דוחף אותם לשם. חמאס נושא באחריות לכך והוא עושה זאת במכוון".