מעדכנים את המדינות המעורבות, ארכיון (צילום: Matty Stern/U.S. Embassy Tel Aviv, חדשות)
מסע דילוגים במזרח התיכון | צילום: Matty Stern/U.S. Embassy Tel Aviv, חדשות

בבית הלבן הודיעו הערב (שבת) כי היועץ הבכיר לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, חתנו ג'ארד קושנר והשליח המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט יגיעו בשבוע הבא לביקור בישראל, מצרים, ירדן, קטר וסעודיה. השניים ידונו בפתרון למשבר ההומינטרי ברצועת עזה ובשלבים הבאים בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. השניים יגיעו לישראל בימים שישי ושבת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דובר הרשות הפלסטינית נביל אבו רדה אמר היום בהתייחס להצעה האמריקנית להסדר בין ישראל לפלסטינים, המכונה "עסקת המאה" כי היא "בזבוז זמן" ונועדה לכישלון. "התכנית חסרת המשמעות והחיפוש אחר רעיונות מעורפלים להפריד את עזה תחת סיסמאות הומניטריות בתמורה לוויתור על ירושלים ועל המקומות הקדושים - לא ישיגו דבר", אמר בהודעה לעיתונות. "הדבר יביא לערעור המצב באזור".

אבו רדה הוסיף לתקוף את הממשל האמריקני וקרא לו להפסיק את הניסיונות לעקוף את הלגיטימיות הפלסטינית ולכפות על הרשות את התהליך המדיני, כך לדבריו. אבו רדה אמר שהדבר בא לידי ביטוי בכך שהממשל האמריקני לא בהכרח מחויב לפתרון שתי המדינות הכולל מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים המזרחית ושיבה לגבולות 67'.

"תכנית השלום של טראמפ תידחה" (צילום: רויטרס, חדשות)
"עסקת המאה" או "בזבוז זמן"? | צילום: רויטרס, חדשות

פרטי תכנית השלום המדוברת של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים, צפויים להיחשף באמצע-סוף חודש יוני, לאחר שיסתיים חודש הרמדאן המוסלמי. כך דווח בחודש שעבר ב"ניו יורק טיימס".  

על פי חמישה גורמי ממשל בכירים בארה"ב, ממשל טראמפ מתכוון לפרסם את הפרטים המלאים של תכנית השלום המדוברת בעוד כחודש ימים - אם כי תיתכן דחייה קלה נוספת, שתלויה בהתפתחויות השונות באזור.

מאמינים באוטונומיה בלבד? (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
פרטי תכנית השלום - בחודש הבא? | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשותעוד נמסר בדיווח כי הוגיה הראשיים של התכנית, חתנו ויועצו הקרוב של הנשיא ג'ארד קושנר, ושליחו של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, כבר החלו לתדרך באופן שקט בעלות ברית של ארה"ב בפרטיה.

היחסים עם הפלסטינים בשפל: אבו מאזן החזיר את השגריר

טראמפ יהיה זקוק לרשת תמיכה נרחבת בתכנית על מנת שהפלסטינים ישקלו בכלל לקבל אותה - זאת לאור ההידרדרות ביחסים בין וושינגטון ורמאללה, במיוחד לאחר ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות.

טקס חנוכת השגרירות בירושלים (צילום: חדשות)
טקס חנוכת השגרירות בירושלים | צילום: חדשות

עדות להחרפה ביחסים התקבלה לאחרונה, כשאבו מאזן הורה לשגריר הפלסטיני בוושינגטון לחזור לשטחי הרשות בעקבות פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים. במשרד החוץ הפלסטיני אמרו כי הצעד הגיע בעקבות העברת השגרירות ל"שטח שנמצא במחלוקת". אבו מאזן אף כינה את השגרירות החדשה בבירה כ"מאחז התנחלותי".

"אנו מברכים על תגובת העולם שדחה את יוזמת טראמפ להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים", אמר אבו מאזן והוסיף: "אנו שוקלים מספר אפשרויות לתגובה, נפעל ונגיב בנוגע ליחסים שלנו עם ארה"ב, ישראל ובית הדין הבינלאומי, ננהל פגישת חירום בה נדון בכל הנושאים הללו".